Kitaba ses verdi, 2 milyar doları yakaladı

Son yıllarda müzikten filme kadar hızla gelişen dijital dünyada, sesli kitap pazarı öne çıkıyor. ‘Yeni nesil kitapçı’ olarak 16 yıl önce, birkaç bin dolarlık yatırımla temelleri atılan Storytel, bugün sesli kitap pazarının lideri konumuna geldi ve değeri 2 milyar doları aştı. Türkiye de sesli kitapta gelişen pazarlar arasında gösteriliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 14 Haziran 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU
 
Müzikten filme, medyadan sanata kadar birçok alanda yeni nesil kullanıcıların sayısının artmasıyla tüketim alışkanlıkları değişti. Müzik satışları tamamen dijitale geçerken, film ve dizi platformları da DVD satışlarını düşürdü. Sıradaki değişim ise kitapta yaşanıyor. Jonas Tellander ve Jon Hauksson tarafından 2005 yılında kurulan ve bugün İsveç merkezli Storytel Şirketler Grubu olarak anılan Storytel uygulaması, pandemi ile rekor değere ulaştı. Yalnızca birkaç bin dolarlık yatırımla 16 yıl önce kurulan şirket, bugün 2 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Storytel adı altında sesli kitaplar sunan uygulama, Türkiye’de de hızlı bir büyüme yakaladı. Uygulamada ortalama geçirilen süre ise 30 saat olarak kayıtlara geçti.
İşte Storytel’in hikayesi…
 
YENİ NESİL KİTAPÇI
 
Dünyada dijital akımın yeni başladığı yıllar olmasa da gelişmeye başladığı yıllar, günümüzde kullanılan birçok uygulamanın da temellerinin atıldığı dönemdi. Yani 2000’li yılların başı… İnternetin ve akıllı telefonların daha yaygın hale gelmesiyle birlikte birçok girişimci mobil telefonlara uygulama üretmeye çalışıyordu. Jonas Tellander ve Jon Hauksson da bu girişimciler arasındaydı. Medya dünyasına yeni bir soluk getirmek için kolları sıvadıklarında yıl 2005’ti. İlk kurdukları şirket Bokilur oldu. Uygulamanın yeni nesil kitapçı olduğu anlatılmaya çalışılıyordu. Herkes gibi onlara da “Deli misin sen” diyorlardı.
 
İLK SESLİ KİTAP
 
İlk yıllar altyapı yatırımları ve sistemin kurulması ile geçti. Tam kullanıcılara açılmak üzereyken ise global piyasaları sallayan 2009 krizi başladı. Bu krizden tam iki yıl sonra Storytel’e ilk sesli kitap yüklendi. Abone sayısı sadece 2 bindi. 2011 yılı itibarıyla şirket satın almalar birleşmeler ve yeni yatırımlarla hızlı bir büyüme ivmesi yakaladı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kendi tabletini de piyasaya sürdü. Dünya çok hızlı değişmeye başlamıştı ve şirketin CEO’su Jonas Tellander, müzik ve film içerikleri için üyelik servisleri alanında önemli bir pazar haline geldiğini belirterek, kendi servisleri için de bu anlamda büyük bir potansiyel gördüklerini söylüyordu.
 
1 MİLYON ABONEYİ AŞTI
 
Genel merkezi İsveç Stockholm’de bulunan Storytel, 19 ülkede faaliyetlerini yürütüyor. Bu ülkeler İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Almanya, Rusya, Hollanda, Polonya, İspanya, İtalya, Türkiye, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Singapur, Meksika, Brezilya ve Güney Kore. Toplam abone sayısı ise 1 milyona ulaştı. Bu heyecan verici ve çok büyük bir başarı. Önümüzdeki dönemlerde de bu sayının hızla artması öngörülüyor.
 
1 milyon abone eşiği, Storytel’in büyümesinde hem psikolojik hem de finansal olarak çok önemli bir mihenk taşı oldu. Şirketin değeri bugün 2 milyar doları buluyor. Sesli kitap pazarının büyüklüğünün ise 5 milyar dolarlık bir hacme ulaştığı tahmin ediliyor. Kitap satışlarının da buna paralel olarak artması bekleniyor.
 
ORTALAMA SÜRE 30 SAAT
 
Storytel’in üye sayısında İsveç, açık ara birinci sırada. Kitap dinlemede ise İsveç, Norveç ve Danimarka en üst sırada ve her üç ülkedeki ortalama dinleme saatleri birbirine yakın. Tüm dünyada ortalama abone başına uygulamada geçirilen süre 30 saati buldu.
 
TÜRKİYE GELİŞEN PAZAR
 
Dünyada sesli kitap uygulamalarının sayısı hızla artarken, Türkiye’deki girişimler de Storytel’in radarına girmeye başlamıştı. Türkiye’nin ilk sesli kitap dükkanı Seslenen Kitap, İsveçli sesli kitap şirketi Storytel Group’a satıldığında yıl 2017’ydi. Bu işlemle Seslenen Kitap ve Storytel Group, Türkiye’yi sesli kitap konusunda önemli bir pazar haline getirmeyi amaçlıyordu.