Hibrit yakıtlı roket yıl sonunda hazır

Novart, geliştirdiği hibrit yakıtlı roket motorlarını bu yılın sonunda kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Motorların en önemli özelliği ise; İHA ve SİHA’lara, zorlu arazilerde yüksek hareket kabiliyetiyle iniş ve kalkış yapabilme imkanı vermesi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Haziran 2021 Salı
AA + -

SOYHAN ALPASLAN
 
Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’nde yerleşik Novart Savunma ve Uzay Teknolojileri, yenilikçi roket itki sistemleri alanında ileri mühendislik hizmetleri veriyor. Novart’ın 2021 sonunda kullanıma sunacağı hibrit yakıtlı roket motorları, İHA ve SİHA’lara, iniş ve kalkışa uygun olmayan arazilerde yüksek hareket yeteneği kazandıracak. Geliştirdiği benzersiz roket tasarım ve simülasyon yazılım programı ile Novart; roket tasarımı, motor tasarımı ve fırlatma-uçuş simülasyon yazılımlarını tek bir platformda topladı. Novart; uzay ve savunma sanayi alanındaki firmalara danışmanlık ve eğitim hizmeti de veriyor. İstanbul Ticaret’in sorularını Novart’ın kurucusu Uzay Mühendisi Ömer Uçar cevapladı.
 
UZAY TEKNOLOJİ ŞİRKETİ
 
Novart’ı tanıtır mısınız?
 
Novart’ı, Ege Türkyılmaz ve Tegin Berkay Budak ile birlikte kurduk. Üçümüz de İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği’nden mezunuz. Lisans eğitimimiz sırasında fakültemizde faaliyet gösteren Pars Roket Grubu’nda kesişen yolumuza, Novart’ı kurarak devam ettik. 2019 yılında Teknopark İstanbul Kuluçka Merkezi’ne girdik ve 6 ay sonra TÜBİTAK 1512 desteği ile firmamızı kurduk. Çalışmalarımızı uzay teknolojileri üzerine yoğunlaştırdık.
 
UZAY SANAYİNE YÖN VERMEK
 
Novart ne üretiyor?
 
Hibrit yakıtlı roket motorları ve uzay itki sistemleri gibi mühendisliğin en ileri alanlarında ürünler geliştiriyoruz. Temel uzmanlık alanımız; itki sistemleri tasarımı yapmak, uçuş dinamiği, ileri aerodinamik, itki ve yakıt test sistemleri geliştirmek. Hedefimiz, dünya uzay sanayinde söz sahibi olmak. Geliştirdiğimiz hibrit yakıtlı roket motoru teknolojilerini ve ürünlerini dünyanın dört bir tarafına ihraç etmeyi planlıyoruz.
 
ROKET YARIŞMASINA DESTEK
 
Hibrit yakıtlı roket motoru geliştirme fikri nasıl doğdu?
 
Hibrit yakıtlı roket motorları, uzay endüstrisindeki en umut verici araştırma ve geliştirme alanlarından biri. Bu motorlar, katı yakıtlı motorlara göre daha güvenli, sistemi daha basit, kullanılan parça sayısı da daha az. Üniversite yıllarımızda yaptığımız roket motorundan çok daha profesyonel ve operasyonel bir roket motoru yaparak, Türk uzay sanayine armağan etmek istedik.
 
Üniversitedeki proje takımımız ile ilk hibrit yakıtlı roket motorunun prototipini geliştirdik. Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında bir roket yarışması yapılmasını teklif ettik. Böylece ilk TEKNOFEST Roket Yarışması Şartnamesi’nin yazılma sürecinin de bir parçası olduk. Bu yarışmanın yıllar içinde geldiği noktadan mutluluk duyuyoruz.
 
UZAY SANAYİ ENVANTERİ
 
Roket motoru hangi aşamada?
 
1kN, 3kN, 5kN, 10kN ve 15kN itkiye sahip hibrit roket motorlarında Ar-Ge yapıyoruz. Motoru, 2021 sonunda Türkiye uzay sanayi envanterine dahil etmeyi planladık. Ayrıca müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre tasarım ve üretim yeteneklerine sahibiz. Roket motoru geliştirme aşamasındaki firmalara danışmanlık ve tasarım hizmeti sunuyoruz.
 
MİLLİ MÜHENDİSLİK
 
Uzay sistemleri, aslında disiplinler arası sistemlerden oluşan bir bütün. Tasarladığımız sistemler içinde her biri çok yüksek teknolojiye sahip parçalar kullanılıyor. Sistemlerimizde hem yerli hem de ithal parçalar yer almakla birlikte mühendislik tümüyle milli.
 
ATEŞLEME TEKNOPARK’TA
 
Roket ateşleme denemelerini nerede yapıyorsunuz?
 
Roket motoru ateşleme denemelerimizi Teknopark İstanbul içindeki test alanımızda gerçekleştiriyoruz. Teknopark İstanbul’un sağladığı imkânlar gerçekten büyük işler başarmamıza olanak sağlıyor.
 
SİVİL ROKET TEKNOLOJİLERİ
 
Hedeflerinizi anlatır mısınız?
 
Sivil roket teknolojilerine yoğunlaşmakla birlikte üstesinden gelebileceğimiz bütün projeleri kabul ediyor ve çalışıyoruz. İnovasyonla mühendisliği birleştirerek özgün tasarımlar yapabiliyoruz. En büyük amacımız, öncelikle hibrit yakıtlı roket motorumuzu görücüye çıkarmak. Bir sonraki adımımız, sektördeki firmaların ihtiyaçlarına yönelik özel roket tasarımları yaparak, onların tedarikçileri olmak. Hızla büyüyecek ve özellikle sivil alanda itki sistemlerine olan ihtiyacı artacak uzay ekosisteminde yeni nesil itki sistemleri tedarikçisi olacağız.
 
‘MADE İN TURKEY’ ROKET YAZILIMI
 
“Novart olarak her tür ve seviyedeki roket çalışmaları için roket tasarım ve simülasyon yazılım programı geliştirdik. Alanında öncü olan program; roket tasarımı, motor tasarımı ve fırlatma-uçuş simülasyon yazılımlarını tek bir platformda topluyor ve sonuçları global rakiplerinden daha yüksek doğrulukla hesaplıyor. Dünya, bu işi ayrı ayrı yazılımlarla yapıyor.”
 
ÇOK YÖNLÜ ROKET ÜRETİMİ
 
“Roket tasarım ve simülasyon yazılımımız, benzersiz çoklu işlevlere sahip. Bilimsel araştırma yapmak, uydu göndermek, veri almak, meteorolojik ölçüm yapmak, sinyal göndermek gibi amaçlarla kullanılan sonda roketlerinin ve motorlarının sıfırdan tasarımını yapıp uçuşu ve operasyonu simüle edebiliyor. Böylece hedefe en uygun roketler imal edebilmek ve olası senaryolarda
hataların önüne geçebilmek mümkün olacak.”

HİBRİT İTKİ SİSTEMLERİ
 
“Uzay görevleri için güvenilir, emniyetli, çevre dostu, verimli ve yüksek performanslı hibrit itki sistemleri üretiyoruz. Uzun ömürlü, depolanabilir ve yüksek özgül darbe özelliklerinde, mekan kullanımına yönelik itki sistemleri de üretimlerimiz arasında.”
 
SAVUNMAYA ÖZEL TASARIM
 
“Savunma sanayi için güvenli depolanabilen, maliyet verimli, düşük karbon ayak izine sahip, güvenilir tahrik sistemleri üretiyoruz. Geliştirdiğimiz soğuk gazlı ve monopropellant iticiler uzay ortamlarında güvenli kullanım sağlıyor. Farklı görevlere sahip askeri füzeler için de motorlar tasarlayabiliyoruz.”