Fuar ve festivaller kültür-sanata ‘umut’ oldu

Toplumun yumuşak gücü olarak anılan kültür, sanat ve spor sektörü, İstanbul Ticaret Odası’nda bir araya geldi. Fiziki olarak yeniden düzenlenen bazı fuar, festival ve turnuvaların umut verdiğini belirten sektör mensupları, “Sinema ve tiyatrolar daha çok desteklenmeli” çağrısında bulundu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: MÜGE BİBER
 
İstanbul Ticaret Odası Kültür, Sanat ve Spor İhtisas Komitesi üyeleri, fiziki toplantı ile bir araya geldi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün’ün başkanlık ettiği toplantıya, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş, İTO Meclis ve Komite Üyeleri ile kültür, sanat ve spor alanındaki kamu ve özel kuruluşların temsilcileri katıldı.
 
Sektörel gelişmeler ve ihtiyaçlar konusunda fikir alışverişinin yapıldığı toplantıda, kısıtlamaların kaldırılması ve aşı çalışmalarının hız kazanması ile birlikte kültür, sanat ve spor aktivitelerinin güncel durumu hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Dünyada ve Türkiye’de sıkı tedbirler alınarak bazı fuar, festival ve turnuvaların fiziki olarak düzenlenebilmesinin sektöre umut olduğu dile getirildi.
 
SİNEMA VE TİYATROYA DESTEK
 
Sektör temsilcileri, pandemiden en çok etkilenen sinema ve tiyatroların kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen rağbet görmediğine dikkat çekerek, “İnsanlar sosyal aktivitelerini açık havada yapmayı tercih ediyor ve kapalı alandan kaçınıyorlar. Sinema ve tiyatrolar daha çok desteklenmeli” mesajı verdi.
 
‘KADINA ŞİDDET’ FARKINDALIĞI
 
Toplantıya konuk olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müşaviri Esra Ceceli, kadının statüsünün güçlendirilmesinde kültür-sanat sektörüne de iş düştüğünün altını çizdi. Ceceli, “Medyanın gücü, kadına şiddetin engellenmesi ve statüsünün güçlendirilmesi için farkındalık oluşturulmasında çok önemli bir ayak” dedi.
 
Esra Ceceli, ayrıca kadın istihdamı ve iş gücüne katkıları için İTO Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile istişare yapmak istediklerini de söyledi.