Plastikte ihracatın önü açıldı

Plastikte ihracatın önü açıldı

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, otomotiv, tekstil, kimya ve gıda gibi birçok sektöre hammadde sağlayan polimer atık ithalatına getirilen yasağın ‘etkin denetim’le kaldırılmasının Avrupa’nın en nitelikli plastik işleme kapasitesine sahip ülkemizin ihracatta önünü açtığını söyledi. Ticaret Bakanlığı’nın polimer atık ithalatını yeniden düzenleyen tebliğinin yürürlüğe girdiğini belirten Avdagiç, plastik ve polimer atık ithalatına ilişkin yeni düzenleme ile sanayinin hammadde ihtiyacı karşılanırken, etkin denetim sayesinde çevresel tehlikenin ortadan kaldırılacağına işaret etti.
 
ÇÖP DEĞİL HAMMADDE
 
Avdagiç, “Dünyada en fazla üretilen plastik hammadde türü olan ‘polimer atık’ ithalatına getirilen yasak sektöre zarar veriyordu. Plastik atığı çöp olarak görmek isteyen düşünce, politikalarını ülkemizin ihtiyaçlarına göre değil, yabancı medyanın yanlı yayınlarına göre ayarlayanlardır. Çünkü plastik atık çöp değildir, önemli bir üretim girdisidir, hammaddedir. Gelen malzeme işlenir ve sanayide kullanılır. Plastik atığı yabancıların çöpü olarak nitelendirmek, en çok da hammadde olmadığı için üretemediğimiz ürünleri milyarlarca dolar vererek ithal ettiğimiz yabancılara hizmet eder” dedi.
 
Şekib Avdagiç, Türkiye’nin plastik üretimde dünyada 6’ncı sırada bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: “Geri dönüşüm sektöründeki saygın firmalar, çevre bilinci en üst düzeyde olan firmalarımızdır, Türkiye’nin marka firmalarıdır. Sektörde işini düzgün yapan firmaları töhmet altında bırakacak yaklaşımlardan çekinmeliyiz. Alınan karar, Türkiye’yi hiçbir şekilde bir çöplüğe çevirecek değildir, tam tersine üretimde söz sahibi hale getirecektir. Kaldı ki, etkin denetim şartı getirilmesi de bu iddiayı göstermektedir.”