Geleneksel el halısına modern dokunuş

Görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarım mezunu olan Reha Doğan, geleneksel halı motiflerini modernize ederek, zamansız halılar tasarlıyor. Doğan, Feyz Contemporary Rugs markası ile yurtdışındaki pazar payını büyütmeyi hedefliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ağustos 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: MÜGE BİBER
 
İstanbul Ticaret Odası liderliğinde, TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ortaklığında yürütülen Yükselen Markalar Projesi ile üreten kadın girişimcilerin markalaşmalarına, küresel değer üretmelerine yol açıldı. Yükselen Markalar Projesi’nde başarılı olan 14 markanın hikayesini anlattığımız seri tamam-lanıyor. Bu hafta girişim sayfamızda, Feyz Contemporary Rugs markası ile zamansız halılar tasarlayan Reha Doğan var. Doğan, markalaşma hikayesini İstanbul Ticaret’e anlattı.
 
GEÇMİŞ İLE GELECEK ARASINDA
 
Kendi markanızı kurmaya nasıl karar verdiniz?
 
Çocukluğumdan beri sanat ve sporla iç içe büyüdüm. Görsel sanatlar ve görsel iletişim tasarım mezunuyum. 2015 yılında yoğun iş ve spor kariyerimi radikal bir kararla bırakıp tasarım geçmişimi üretimle nasıl birleştirebilirim, ben ne seviyorum ve ne yaparsam mutlu olurum fikriyle 2016 yılında Feyz Contemporary Rugs markasını kurdum. Motiflerin anlamları, hikayeleri ve dokuyan kadınlar her zaman ilham kaynağım oldu. Sanat tarihi, arkeoloji ve mimari disiplinlerden de çok etkileniyorum ve takip ediyorum. Bütüne bakıldığında geçmiş ve gelecek arasında ben ne var edebilirim düşüncesiyle Feyz Contemporary rugs markasını kurdum diyebilirim.
 
ÖZEL DOKUMA TEKNİĞİ
 
Markanızdan bahseder misiniz?
 
Feyz Contemporary Rugs ürünleri gelenekseli modernize eden, zamansız, farklı disiplinlerden beslenen ve bunları birbiriyle harmanlayan, geçmiş ve geleceği referans alan bir halı tasarım markası. Feyz ürünlerini diğer markalardan ayıran en önemli özelliği ise tasarımlarında kullandığımız etkileyici desenler, özel dokuma tekniği, iplik kalitesi ve işçilikle birleşmesi.
 
BAŞARIDA EN BÜYÜK ADIM İNANMAK
 
Kadın girişimcilere önerileriniz neler?
 
Aslında her gün kendime söylediğim ve yapmaya çalıştığım şeylerden bahsedebilirim. Öncelikle sektörü iyi takip edip sektördeki boş alanları veya yeni trendleri çok iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Girişimcilerin markalarını doğru tanımlaması, düzenli bir araştırma yapması disiplinli olması da çok önemli. Gerektiği kadar risk alması ve mutlaka eksik olunan alanlarda kişisel gelişimin sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bunların yanında ise en önemlisi de sevdikleri ve inandıkları işleri yapmalarının başarı yolundaki en büyük adım olduğuna inanıyorum.
 
KALİTEYE ÖNEM
 
Müşteri profiliniz kimlerden oluşuyor?
 
Müşteri profilimiz tasarım ve dekorasyona ilgisi olan, farklılık arayan, kaliteye önem veren yerli ve yabancı kişilerden oluşuyor.
 
SOSYAL MEDYADAN ÖĞRENDİM
 
Yükselen markalar projesine girmenize ne etken oldu?
 
Projeyi sosyal medya kanallarında gördüm ve İTO’nun bu projesinde yer alma fikri beni çok heyecanlandırdı. Üzerinde uzun zamandır emek harcadığım markama güvenle projede başarılı olabileceğime inandım ve sonuçta projede yer alarak kazanan markalar arasına girmeyi başardım.
 
HEDEFİM TÜRKİYE’YE YAKIŞIR MARKA OLMAK
 
Sürekli yeni tasarımlar ile daha büyük kitlelere ulaşıp iş hacmimi büyütmek ve bu sayede kadınlara istihdam olanağı sağlamak istiyorum. Bunun yanı sıra yurtdışındaki pazar payını büyüterek Türkiye’ye yakışır bir marka olmak öncelikli hedeflerim arasında.
 
HEM MORAL BULDUK HEM ÖĞRENDİK
 
Pandemi döneminde dünyadaki tüm gelişmeler değişken ve belirsiz iken bu şartlarda sektöründe uzman kişilerin böylesine kapsamlı bir projede hikayelerini ve iş planlarını anlatmaları özellikle de böyle bir dönemde bizlere çok iyi moral ve bilgi kaynağı oldu. Güzel ve iyi işler yapmaya motive eden güzel bir programdı. İTO’ya ve TOBB’a, kadın girişimciler ile ilgili yaptıkları projelerden ötürü teşekkür etmek isterim.