Tekstil sektörü salonlara sığmıyor

Gate of Business Textile etkinliğinde alıcılarla üreticiler, bu yıl salonları üçüncü kez doldurdu. Etkinliğin açılışında konuşan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, “Türk kumaş, tekstil ve bağlı sektörleri o kadar büyük ki, artık bu büyüklüğe yakışır dünya çapında bir fuar yapabilir, bunun vakti geldi” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Eylül 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN-OSMAN KUVVET
 
İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) düzenlediği ‘Gate of Business Textile B2B Istanbul’ etkinliği, kumaş ve tekstil yan sanayinde faaliyet gösteren ithalatçı yüzlerce firma ile Türk üretici firmalarını bir araya getirdi. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinliğe Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Çekya ve Almanya’dan 350 ithalatçı firma ile 77 Türk firması katıldı. Ticaret Bakanlığı’nın destek ve koordinasyonuyla gerçekleştirilen organizasyon kapsamında, yabancı alım firmaları ile Türk üretici firmaları, iki gün boyunca ikili görüşmeler yaptı. Programın açılışında konuşan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ‘Gate of Business Textile B2B Istanbul’ etkinliğinin ilk defa 2019 yılında ve aynı yıl iki kez gerçekleştirildiğini hatırlattı.

FOTOĞRAF: KAMİL ÇATAK

Şekib Avdagiç, “İnşallah hem Türkiye’den katılan firmalar hem de yurt dışından gelen katılımcılar ile bu etkinliğimizi büyüterek yapmaya devam edeceğiz” dedi.
 
ZİRVEYİ HAK EDİYOR
 

Açılış kurdelesini, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Yönetim Kurulu Üyeleri Burhan Polat, Servet Samsama, Bahadır Yaşık ve Münir Üstün ile sektör derneklerinin yöneticileri kesti.

Avdagiç, Türk firmalarının, kumaş ve tekstilde küresel ligin en üstünde yer almayı hak ettiğini vurguladı. “Tekstilde mevcut gücümüzü kullanarak, daha büyük sıçramalar yapabiliriz” diyen Avdagiç, kumaş, tekstil ve bağlı sektörlerinin dünya çapında bir fuar yapması önerisini dile getirdi. Avdagiç, önerisini şöyle detaylandırdı: “Türk kumaş, tekstil ve bağlı sektörleri o kadar büyük ki, artık bu büyüklüğe yakışır dünya çapında bir fuar yapabilir, bunun vakti geldi. Bizim de İTO olarak ortağı olduğumuz 100 bin metrekarelik kapalı alana sahip fuar salonlarımız bulunuyor. Sektörün yapacağı fuarın, bütün salonlarımızı doldurması en büyük temennimiz. Şuna da razıyız, B2B etkinliğimizi de büyük tekstil fuarımızın bir parçası olarak yapalım.”
 

 

Pandemi sebebiyle geçen yıl ara verilen etkinliğin düzenlendiği otelin salonlarında yeni siparişler ve işbirlikleri için ilk imzalar atıldı.

RÜZGARI SARACAK
 
‘Gate of Business Textile B2B Istanbul’ organizasyonunun kumaşta Türkiye’nin en büyük organizasyonu olduğunu kaydeden Avdagiç, tekstil yan sanayinin de en iddialı etkinliği olduğuna dikkat çekti.
 
Avdagiç, Doğu ile Batı’nın buluşma noktası İstanbul’un artık tekstil sektörünün küresel nabzının attığı merkeze dönüşmesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Türk tekstili sadece nitelikli üretimiyle değil, tasarımıyla da bunu hak ediyor.
Bu yöndeki girişimlere her türlü desteği vermeye hazırız. Bunu yapmayı başarırsak, İstanbul’un sokak ve caddelerinde, hatta bu salonda esen Türk tekstil rüzgarı, dünyayı saracaktır.”
 

6 ülkeden 350 alıcı, Türk firmalarıyla b2b masasında

GÜÇLÜ İŞBİRLİKLERİ KURULACAK
 
İTO olarak sektörün önünü açacak faaliyetler yaptıklarını belirten Başkan Şekib Avdagiç, şunları kaydetti: “B2B etkinliği gibi toplantılar düzenleyip ürünlerimizin dış pazarla buluşmasını sağlıyoruz. Bugün de Ticaret Bakanlığımızın desteği, paydaşlarımızın güçlü işbirliği ve nihayet katılımcılarımızın özverili yaklaşımlarıyla ciddi bir sinerji oluşturuyoruz. Oda olarak, oluşan bu sinerjiyle kumaş ve tekstil yan sanayi sektörünün daha da gelişip büyümesine katkı verecek güçlü işbirlikleri kurmayı hedefliyoruz.”