Sahraaltı’nda ticari üs için medikal adım

Afrika ülkeleriyle ticari ilişkiler, İstanbul iş dünyası öncülüğünde geliştiriliyor. Senegal’den gelen ilaç-medikal heyeti, İstanbul Ticaret Odası’nda Türk firmalarıyla ticaret ve ortaklık yolları aradı. Etkinlik, ‘Sahraaltı Afrika’da Senegal’i ihracat üssü yapma hedefi’ kapsamında yeni işbirliklerinin kapısını araladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN

Türkiye, Afrika ülkeleriyle diplomatik ilişkileri geliştirmek için birbiri ardına adımlar atarken, ticaret hacmini artıracak gelişmeler de yaşanıyor. Bu kapsamda Senegal ile işbirliğini artıracak temaslara yenileri eklendi. İstanbul Ticaret Odası, Senegal’den gelen ilaç-medikal sektörü heyetini ağırladı.

GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİ

Senegal Eczacılar Birliği Başkanı Dr. Amath Niang ve Senegalli firma temsilcileri, İstanbul Ticaret Odası’nı ziyaret etti. İTO’nun organize ettiği B2B etkinliğine katılmak için Oda’ya gelen Senegal heyeti, İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay ile görüştü. Görüşmede, İTO üyeleriyle Senegalli şirketlerin potansiyel işbirliği alanları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

DAKAR ÇAĞRISI

Toplantıda konuşan Dr. İsrafil Kuralay, Dakar’da 2018 yılında yapılan Senegal-Türkiye İş Forumu’nu ve iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının çağrılarını hatırlatarak, İTO’nun bu yönde üzerine düşeni yapmak için imkanlarını seferber ettiğini vurguladı.
Dr. Kuralay, konuşmasında, “Sahraaltı Afrika’da Senegal’i ihracat üssü yapma hedefi kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Kuralay, Senegalli yetkililerle sürdürülen temasların, B2B görüşmeleriyle yeni bir aşamaya ulaşacağına dikkat çekti.

40 FİRMAYLA GÖRÜŞTÜLER

Görüşmeden sonra Senegalli yetkililer ve sektör temsilcileri, İTO üyesi firmalarla bir araya geldi. İTO’nun organizasyonuyla gerçekleşen B2B etkinliğinde sağlık, ilaç, kozmetik, temizlik, ambalaj gibi alanlarda yaklaşık 40 Türk firması, Senegal Eczacılar Birliği Başkanı ve Senegalli firma yetkilileriyle ikili görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin bazılarının muhtemel işbirliklerinin ilk adımları olduğu kaydedildi.

YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRİN

İlk kez 1998 yılında ilan edilen Afrika açılımı eylem planında, yeni milenyumun ilk yıllarında ümit edilen hedeflerin gerisinde kalındı.

Ancak 20 yıl sonra yeni bir dönemin kapısı aralandı. Dakar’da 2018 yılında gerçekleştirilen Senegal-Türkiye İş Forumu’nda, Türk ve Senegalli yaklaşık 1.000 iş insanı ikili iş görüşmelerine katılarak, yatırım fırsatlarını değerlendirdi.

Foruma katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm Türk firmalarını Senegal’e yatırıma çağırdı. Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall da konuşmasında, “Türkler, maden, inşaat, turizm, sağlık ve enerji alanında Senegalli iş insanlarıyla işbirliği yaparak ülkeme yatırım yapabilirler” diyerek, Türk iş dünyasını bölgeye davet etti.