Senegal ile ticaret ‘sağlıklı’ gelişecek

Sağlık alanında tesis açığını kapatmak ve ürün ihtiyacını karşılamak isteyen Senegal, Türk iş dünyasıyla temaslarını artırıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 11 Ekim 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: OSMAN KUVVET

Sağlık alanında tesis açığını kapatmak ve ürün ihtiyacını karşılamak isteyen Senegal, Türk iş dünyasıyla temaslarını artırıyor. Bu kapsamda İstanbul’a gelen Senegal heyeti, İstanbul Ticaret Odası’nda B2B etkinliğinin ardından ‘sağlık ihtisas’ toplantısına katıldı.

İTO’nun, iki ülkedeki firmaların işbirliği imkanlarını görüşmek üzere düzenlediği ‘sağlık ihtisas’ toplantısının bu yıl ikincisi gerçekleştirildi. Şubat ayındaki video konferanstan sonra bu kez Senegalli yetkililer İTO’ya geldi.

İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Senegal’den Senegal Eczacılar Birliği Başkanı Dr. Amath Niang ve beraberindeki heyet ile İTO Meclis Başkan Yardımcısı Veysi Cengiz Balçık, İTO Meclis Katip Üyesi Vildan Özcan ile İTO Meclis ve Komite Üyeleri katıldı.

DOLU DOLU PROGRAM

Açılışta konuşan Dr. İsrafil Kuralay, bu toplantının gerçekleşmesinde büyük emeği olan Türkiye’nin Senegal Büyükelçisi Prof. Ahmet Kavas’a nezdinde teşekkür etti. Kuralay, ziyaret kapsamında yapılan diğer faaliyetlere dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Senegal’den gelen heyetle firmalarımız oldukça verimli B2B görüşmeleri yaptı. Heyet, İstanbul’daki medikal tesislerini de ziyaret edecek. Bu çalışmaların iki ülke ticareti içinde verimli olacağına inanıyorum.”

TÜRKİYE’YE GÜVENİYORLAR

Toplantıda konuşan Senegalli yetkililer ise sağlık sektöründeki yatırımcıların, bazı ruhsatlardan muaf olduğunu belirtti.

Senegalli yetkililer, “Sağlık sektöründe tüketicilerin en güvendiği ürünlerin başında Türk menşeli ürünler geliyor. Başta bebek bezi olmak üzere birçok üründe Türk markaları pazarda tercih ediliyor. Bu yüzden tıbbi cihazlardan kozmetiğe kadar sağlık sektörünün her alanında Türkiye’nin yatırımlarını bekliyoruz” diye konuştu.

ÇENE CERRAHİSİ VE DİŞ TEDAVİSİ

Senegal ilaç-medikal heyeti ile İstanbul’daki sektör temsilcilerini buluşturan ‘sağlık ihtisas’ toplantısı, gelecek için oldukça ümit verici geçti. Toplantıda sağlık tesisi yatırımı ve sağlık ürünleri ticaretinin yanı sıra sağlık turizmi de gündeme geldi. Senegallilerin sağlık turizminde ilk tercihlerinin Fransa, Tunus ve Fas olduğu belirtilirken, bu alanda Türkiye’ye ciddi yönelim olduğu vurgulandı. Katılımcılar, Senegallilerin özellikle diş tedavisi ve çene cerrahisi konusunda Türkiye’yi tercih ettiğine dikkat çekti.

İŞBİRLİĞİ ALANLARI

Toplantıya katılan kozmetik, ilaç ve tıbbi cihaz, gözlük, sağlık hizmetleri sektör temsilcileri, Senegal’de ihtiyaç duyulan diyaliz cihazları, kozmetik ürünler, takviye edici gıdalar, medikal sarf malzemeleri, takım tezgahları ve ilgili diğer ürünlerin temini konusunda neler yapılabileceği üzerine görüş alışverişinde bulundu.