20 milyar dolarlık foto ekosistemi

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf veya videolara artık sadece filtre koymak yetmiyor. Müzikler, efektler daha fazla ilgi çekince uygulama geliştiricileri de piyasaya sürdükleri binlerce edit programı ile son 10 yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık bir ekosistem oluşturdu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2021 Salı
AA + -

HABER: CEYHUN KUBURLU

Sosyal medya artık hayatımızın bir parçası haline gelirken, bu alanda Instagram, Tiktok ve Youtube hızlı bir büyüme yakaladı. Fotoğraf ve video paylaşımlarının her geçen gün artması, bu alandaki kaliteli ve yaratıcı içerik pazarını da tetikledi. Artık sadece fotoğraf ya da videoya filtre koymak yetmiyor. Müzikler, efektler ve filtreler bu alanda kullanıcıların daha fazla ilgisini çekiyor. İşte bunu gören uygulama geliştiricileri de son yıllarda piyasaya sürdükleri binlerce edit programı ile dev bir ekonomi oluşturdu. Bugün sayıları on binleri bulan uygulamaların oluşturduğu ekonomi, yaklaşık 20 milyar dolara ulaştı.

FİLTRE İLE BAŞLADI

Fotoğraf ve video düzenleme ile ilgili ilk uygulamalar, 2009 yılı sonrasında gelişmeye başladı. Önce Instagram’a fotoğraf yüklemek için yüzlerce çeşit filtre uygulaması çıktı. Ardından Youtube’a özel kurgu ve video düzenleyiciler gelişti. Snapchat uygulamasının hayatımıza girmesiyle efekt uygulamaları devreye alındı. Son olarak ise Tiktok ile içerik üreticilerinin hayalleri genişledi. İşte tüm bu gelişmeler, dünyada dev bir ekonominin de doğmasına neden oldu. Kimi uygulamalar ücretsiz, kimi uygulamalar ise ücretli hayata geçiyor. Bugün bu uygulamaları aylık 7 liraya da cep telefonunuza indirmek mümkün, 250 liraya da. Buna uygulama içi satın almalar da eklenince toplam ekonomi, 20 milyar doları buluyor.

SOSYAL MEDYANIN POPÜLARİTESİ

Düzenleme uygulamaları, son zamanlarda oldukça fazla aranmaya başlandı. Söz konusu aramanın başlıca nedenleri arasında hiç şüphesiz Youtube, Tiktok ve Instagram gibi platformların popülerliği yer alıyor. Kullanıcılar bu tür platformlarda, iyi kurgular yapmaya özen gösteriyor. Kurgu ne kadar iyi olursa sonuç da o kadar başarılı oluyor. Fotoğraf ya da video düzenlemek için kullanılan onlarca program mevcut. Programların sayıca fazla olması akılları karıştırırken, hangisinin daha başarılı olduğu konusunda soru işaretleri de oluşturuyor. Beklentiye göre farklılık gösteren uygulamaların vadettiği kalite ve profesyonellik de aynı düzeyde değişiyor. Aranılan kriterler arasında sadece videoyu kesme işlemi gibi çok sayıda basit uygulama yer alabiliyor. Ya da tam tersine daha kurgusal ve profesyonel işlemler gerçekleştirmek için daha detaylı uygulamalara ihtiyaç duyulabiliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA BÜYÜYECEK

ABD’de yapılan araştırmalara göre, önümüzdeki 10 yılda içerik geliştiriciler sayesinde fotoğraf ve video düzenleme uygulamaları pazarının da iki kat büyümesi bekleniyor. Araştırmalarda açıklamalarına yer verilen sektör temsilcileri, “Sektör çok hızlı büyüyor. Bugün Avrupa’dan ABD’ye kadar milyonlarca genç, influncer olabilmek için çalışıyor. Burada yeni uygulamaların payı büyük. Bu yüzden de sektörün büyüme hızının artması bekleniyor” diyor.

FAVORİ UYGULAMALAR

Edit uygulamalar arasında son yıllarda VSCO, Adobe Photoshop Express, Snapseed, Focos, Flickr, Prisma, Adobe Photoshop Lightroom, Afterlight 2 öne çıkıyor. Bugün binlerce influncer’ın ortaya çıkmasını sağlayan bu uygulamaların sayısı her geçen gün artıyor. Yazılımcılar ve girişimciler de bu alanda kullanıcıların ihtiyaçlarına göre yeni filtreler geliştirebiliyor.