Hedef 10 ayda aşıldı

Türk müteahhitler, ekim ayı sonu itibarıyla yurt dışında, 196 yeni projeyle 20.3 milyar dolarlık iş üstlendi. Müteahhitler, böylece bu yıl için belirlenen 20 milyar dolar hedefini 10 ayda aştı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2021 Salı
AA + -

Türkiye’nin hizmet ihracatında önemli bir yer tutan müteahhitlik ve teknik müşavirlik hizmetleri sektörü, başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye Müteahhitler Birliği’nden (TMB) yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk müteahhitler, ekim ayı sonu itibarıyla yurt dışında aldıkları 196 yeni projeyle 20.3 milyar dolarlık iş üstlendi. Bu tutarla 2021 yılının tümü için hedeflenen 20 milyar dolar rakamı 10 ayda aşılmış oldu.

ORTALAMA PROJE BEDELİ

Türk müteahhitler, 103 milyon doları aşkın ortalama proje bedeli ile de tüm zamanların en yüksek ortalama proje bedeline ulaştı. Ortalama proje bedeli en son 2015 yılında 83 milyon dolara kadar yükselmiş, geçen süreçte bu rakamın yarısına kadar düşmüştü. Ticaret Bakanlığı verilerine göre, Türk müteahhitler, 1972’den 2021 Ekim ayı sonuna kadar toplam 130 ülkede, 442.2 milyar dolar değerinde 10 bin 890 proje üstlendi.

DAHA BÜYÜK PROJELER

TMB Başkanı Erdal Eren, Türk müteahhitlerin yurt dışındaki bu başarısının mutluluk verici olduğunu belirterek, “Küresel pazarda Covid-19 salgını şartlarının da etkisiyle 2 yıllık aranın ardından 20 milyar dolarlık hedefi yıl bitmeden yakalamış olmak, Türk müteahhitlerin iş azmini gösteriyor. Ortalama proje bedelinde tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşılmış olması, müteahhitlerimizin dünyada giderek daha büyük işlere imza attığına işaret ediyor” dedi.

SAHRAALTI’NDA İŞ BAĞLIYORUZ

Sektörün geleneksel pazarı Irak’ın da önemini koruduğunu ve tekrar en çok iş üstlenilen ikinci pazar pozisyonuna geldiğini belirten TMB Başkanı Erdal Eren, şunları kaydetti: “Kalkınma planları kapsamında tüm dünyanın odağında yer alan Afrika’nın Sahraaltı bölgesinde de müteahhitlerimizin artan sayıda iş aldığı görülüyor. Uluslararası pazarda daha çok sayıda işçimizi istihdam etmek esas hedefimiz. Yurt dışında Türk iş gücü istihdamının artırılması konusunun üzerine hassasiyetle eğiliyor, imkan ve kabiliyetlerimizi ilgili tüm makamların dikkatine getiriyoruz. Orta vadede ise yıllık 50 milyar dolar tutarında yeni proje üstlenebiliriz.”

RUSYA’DA 7 MİLYAR DOLARLIK PROJE

TMB Başkanı Erdal Eren, sektör için en büyük pazar olan Rusya’da 10 ayda üstlenilen yaklaşık 7 milyar dolarlık proje bedelinin de bir rekor olduğunu, petrol fiyatlarında son dönemdeki artışın sektörün öne çıkan pazarlarını yeniden canlandırmaya başladığını ifade etti.