Akademisyen ve öğrencilere, alüminyum alanında destek

Akademisyen ve öğrencilere, alüminyum alanında destek

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Kasım 2021 Perşembe
AA + -

Akademi dünyası ile sanayi sektörü arasındaki işbirliği her geçen gün artıyor. Bu amaca yönelik sanayi sektöründeki firmalar ile çeşitli üniversiteler arasında protokoller imzalanıyor. En son yapılan protokol anlaşması ile üniversite bünyesindeki akademisyen ve lisansüstü öğrencileri, alüminyum konusundaki kişisel araştırma ve proje çalışmalarında firmalarca desteklenecek. Bu kapsamdaki en son işbirliği Çuhadaroğlu ve Aydın Üniversitesi arasında yapıldı.
 
İki kurum arasındaki işbirliğine göre akademi ile sanayi sektörü arasındaki iş birliği daha da artırılacak. Bu bağlamda lisans ve lisansüstü akademi ve sanayi arasındaki iş birliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği protokol kapsamında, öğrencilerin eğitimleri süresince uygulama konusunda tecrübe kazanmaları amaçlanıyor.
 
Protokol kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi bünyesinde bulunan akademisyenler ve lisansüstü öğrenciler, alüminyum konusundaki kişisel araştırma ve proje çalışmalarında Çuhadaroğlu Grup tarafından desteklenecekler. Ayrıca çalışmalar sonrasında hazırlanan raporlarla TÜBİTAK başta olmak üzere AB destekli projelerde ortaklıklar kurulması hedeflenecek. Ayrıca ön lisans ve lisans öğrencileri belirli periyotlarla Çuhadaroğlu Grup bünyesindeki üretim yerleşkelerini ziyaret ederek uygulama konusunda tecrübe sahibi olacak.
 
UYGULAMA VE TEORİ BİR ARADA
 
İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, mühendislik alanındaki lisansüstü çalışmaların sanayi ile bütünleşmesinin son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, üretime dönüşmeyen bilginin bir anlamı olmadığını söyledi. Yapılan iş birliği protokolünün uygulama ve teorinin bir arada görülmesi konusunda ciddi katkıları olacağını söyleyen İzmirli, öğrencilerin mesleğe başlamadan önce tecrübeye sahip olmalarının önemini vurguladı.
 
YETİŞMİŞ ARA ELEMAN EKSİKLİĞİ MEVCUT
 
Çuhadaroğlu Grup Şirketler Genel Müdürü Kenan Aracı ise Çuhadaroğlu Grup olarak birlikteliğe inandıklarını belirterek, birlikteliği sürekli kılma arzusunda olduklarını söyledi. Grup olarak benzer iş birliklerinin farklı üniversitelerle sürdüğünü dile getiren Aracı, 18 yıldır devam eden Çuhadaroğlu Proje Yarışması’nın önemli katkılar sağladığını belirtti. Sanayi ve üniversite iş birliğinin önemine dikkat çeken Aracı, donanımlı insan kaynağına ulaşmanın önemini belirterek, Türkiye’de sanayi kuruluşlarında yetişmiş ara elaman konusunda sıkıntıların olduğunu vurguladı.