Tekstil yan sanayi Texhibition İstanbul’a hazırlanıyor

Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün lokomotifleri arasında yer alan tekstil yan sanayi, markalaşmaya da ağırlık vererek gücünü artırmak istiyor. Sektör temsilcileri, önümüzdeki mart ayında düzenlenecek Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı’nın markalaşmada önemli bir adım olabileceğini belirtiyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: ŞEREF KILIÇLI
 
İstanbul Ticaret Odası Tekstil Yan Sanayi Ürünleri Meslek Komitesi, Cemile Sultan Tesisleri’nde sektörel değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat başkanlığındaki toplantıda, ihracattaki gelişmeler, hammadde tedariki ve markalaşma konuları ele alındı. Toplantıda ayrıca, 16-18 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul Ticaret Odası ile İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) öncülüğünde düzenlenecek Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı da gündeme getirilen konular arasında yer aldı.
 
POTANSİYEL YÜKSEK
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan İTO Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Polat, tekstil sektörünün ülke ekonomisi için stratejik bir öneme sahip olduğuna dikkat çekti. Polat, şöyle konuştu: “Alt sektör olarak konfeksiyon yan sanayinde bu çıtayı çok daha üst seviyelere çıkarabileceğimiz bir potansiyel var. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, 2021 yılının ilk 11 ayında otomotiv, kimya mamulleri ve demir-çelik endüstrisinin ardından en fazla ihracat yaptığımız dördüncü sektör. Hazır giyim sektörümüzün dinamosu diyebileceğimiz konfeksiyon yan sanayisi, üretim ve ihracatıyla ekonomimize çok önemli katkılar sunuyor.”
 
KÜRESEL BAŞARININ YOLU
 
Tekstil sektörüne değer katan, ivme kazandıran, yeniliğine yön veren bir sektörde bulunduklarını belirten İstanbul Ticaret Odası Tekstil Yan Sanayi Ürünleri Meslek Komitesi Başkanı Gürbüz Turan ise şöyle devam etti: “Sorunları hep birlikte çözmenin yollarını arayarak ilerliyoruz. Hedefimiz, sektörün gelecekte de söz sahibi olması. Markalar peşinde koşmayı değil, marka olmayı tercih etmeliyiz. Sektörümüzün marka olma gücü var. Bu gücü çok iyi değerlendirmeliyiz.”
 
ÖZLENEN PROJE GERÇEKLEŞİYOR
 
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatta 20 milyar dolar bariyerini aşmaya hazırlandığını vurgulayan Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Dr. Murat Özpehlivan, Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı’nın yeni dönemde önemli bir misyon üstlenebileceğini söyledi. Dr. Özpehlivan, şöyle konuştu: “Bu fuar, Türkiye’de çok özlenen bir proje. İTO ile İTHİB’in bir araya gelmesi ve iki kamu kurumunun öncülüğünde bu fuarın yapılacak olması da çok önemli. İlk organizasyon mart ayında gerçekleştirilecek. Kayıtlar açıldı, isteyen firmalarımız başvurularını yapabiliyor. Kumaş ile beraber aksesuara da çok güzel bir yer ayrıldı. İnanıyoruz ki, Türkiye’deki bu fuar, alanında bir marka olacak.”