Marmara OSB’lerindeki yatırım parselleri

İstanbul Ticaret Odası, Marmara Bölgesi’ndeki Organize Sanayi Bölgeleri’nde farklı sektörlerde yatırıma uygun parsellerle ilgili bir çalışma hazırladı. Buna göre İstanbul’daki 8 OSB’de iki parsel dışında bütün parseller dolu. Marmara Bölgesi’nde diğer 10 ildeki 82 OSB’de yer alan parseller ise yeni yatırımcıları bekliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: ADEM ORHUN
 
Sanayicilerin, yeni tesis kurmak veya faaliyetlerini genişletmek için yatırım yeri arayışı hız kesmiyor. Özellikle İstanbul ve çevresinde yatırım yeri talebi her yıl artıyor. Bu konuda üyelerini bilgilendirmek için yeni girişimlerde bulunan İstanbul Ticaret Odası, Marmara Bölgesi’nde yer alan OSB’lerde çeşitli sektörlerde yatırım için müsait yerleri belirleyen bir çalışma yaptı. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) desteğiyle bir tablo hazırlandı. İTO’nun web sitesinde ‘Duyurular’ başlığı altında yayımlanan tabloda, Marmara Bölgesi’ndeki OSB’ler ve parsel bilgileri paylaşıldı.
 
İSTANBUL’DA DURUM
 
İstanbul’da sanayi yatırım yeri konusundaki talebin tabloya da yansıdığı görülüyor. İstanbul’daki 8 OSB’de yatırıma sunulacak sanayi parseli sayısı sadece 2. İstanbul’daki OSB’lerde inşaat halindeki parsel sayısı ise 13. Ancak İstanbul’un yakın çevresindeki illerde yer alan OSB’lerde yatırıma uygun parseller bulunuyor.
 
FİİLİ DURUMA DİKKAT
 
Tabloda ayrıca OSB’lerin fiili durumları da belirtiliyor. OSB’lerin işletme halinde, planlama veya kamulaştırma aşamasında, altyapı çalışmasında gibi hangi durumda oldukları da tabloda görülüyor.
 
Bunun yanı sıra çalışmada OSB’nin türü de yer alıyor. Çoğu bölge her sektöre açık, karma bir yapıya sahip. Bazıları ise belli sektörlere yönelik ihtisas OSB’ler. Yer arayanların, ilgilendiği OSB’nin fiili durumu ve türüne de dikkat etmesi gerekiyor. OSBÜK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle OSB sınırları içindeki boş parsellerin dijital ortamda, e-Tahsis yöntemiyle başvurusu kabul ediliyor.
 
363 OSB’DE 67 BİN İŞLETME
 
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün, geçtiğimiz günlerde verdiği bilgiye göre, Türkiye’de OSB sayısı 363’e ulaştı. Son onaylarla birlikte OSB’si olmayan il kalmadı. Bazı yerlerdeki çalışmalar da tamamlandığında bütün şehirlerde çalışır durumda OSB olacak. Ayrıca kurulu OSB’lerde de yeni yeni firmalar açılıyor. Geçen yıl OSB’lerde 3 bin 500 yeni işletme faaliyete geçti. Böylece OSB’lerdeki işletme sayısı 67 bini aştı. Buralarda istihdam edilenlerin sayısı ise 2 milyon 290 bin oldu.
 
AVDAGİÇ DUYURDU
 
İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in de sosyal medyadan üyelerin dikkatine sunduğu tabloda, İstanbul dahil 11 ildeki 90 bölgeye dair ayrıntılı bilgiler yer alıyor. Bu bölgedeki bütün OSB’lere ait boş ve dolu parsellerin görülebileceği tabloda, 15 başlık altında bölgeye, türe ve parsellere ilişkin bilgi ve sayılar bulunuyor. Tabloda, OSB’ler için verilen bazı başlıklar şunlar:
 
* OSB adı-yeri
 
* Üretim tipi
 
* OSB alanı
 
* Tahsis edilen parsel sayısı
 
* Tahsis edilecek parsel sayısı
 
* Üretimdeki parsel sayısı
 
* İnşaat halindeki parsel sayısı
 
OSB PARSEL TABLOSU
 
Marmara Bölgesi’ndeki OSB’ler ve parsel bilgileri için:
https://ito.org.tr/documents/Duyurular/2022_dokumanlar/osb-marmara-alanlar-tablo.pdf