Denizlerdeki ufkumuz ‘TCG Ufuk’a emanet

Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olan TCG Ufuk, hizmete başladı. MİLGEM Projesi’nde elde edilen tecrübelerle 194 yerli firmanın katkı verdiği TCG Ufuk, milli imkanlarla geliştirildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: OSMAN KUVVET
 
Türkiye, deniz gücünü artırma yönündeki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu amaçla milli imkanlarla üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olan Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle hizmete girdi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, törendeki konuşmasında, Ufuk Korveti sayesinde Türkiye’nin kara ve havada olduğu gibi denizlerde de gücünün artacağını belirtti. Erdoğan, “Savunma sanayimizin kritik projeleri konusundaki önemli gelişmeleri ardı ardına yaşayarak, 2022 yılına güzel bir giriş yaptığımıza inanıyorum” dedi.
 
2019’DA DENİZE İNDİ
 
MİLGEM Projesi’nde ilk 4 gemiden sonra kritik bir halkayı oluşturan, aynı tekne formu üzerine inşa edilen gemi, yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle 9 Şubat 2019’da denize indirilmişti.
 
DONANIMLARI ASELSAN’DAN
 
STM ana yükleniciliğinde inşa edilen Ufuk Korveti’nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafından yapıldı. Korvet, milli imkan ve kabiliyetlerle üretilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor. Böylece dünyada pek az ülkede var olan teknolojiye Ufuk Korveti ile artık Türkiye de sahip oldu.
 
60 GÜN KESİNTİSİZ SEYİR
 
Ufuk Korveti, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 60 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri anında tespit edebilecek. Yaklaşık 194 yerli firmanın katkı verdiği Ufuk Gemisi’nin yerlilik oranı yüzde 70’e ulaştı. Önleyici istihbaratın, özellikle sinyal istihbaratının önem kazandığı günümüzde Ufuk Korveti, çok büyük bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü, duyan kulağı olacak.
 
UFUK KORVETİ’NİN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
 
Boy: 99.5 metre
 
Genişlik: 14.4 metre
 
Su çekimi: 3.6 metre
 
Azami sürat: 18+ knot
 
Kesintisiz seyir: 60 gün
 
Hava aracı: 10 tonluk genel maksat helikopteri