‘Mavi vatan’a 3 yeni MİLGEM

‘Mavi vatan’a 3 yeni MİLGEM

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

Savunma sanayi, mavi vatan için 3 yeni gemi inşa edecek. Türk savunma sanayinin milli imkanlarla geliştirdiği MİLGEM Programı kapsamında üretilecek 6, 7 ve 8. gemiler için ihale süreci başladı.
 
YERLİLİK ORANI YÜKSEK
 
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen bu projeyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na keşif ve gözetleme, hedef tespit, teşhis ve tanıma, erken ihbar görevleri ile üs ve liman savunması, denizaltı savunma harbi, su üstü harbi, hava savunma harbi, amfibi harekat ve karakol faaliyetlerini icra edecek gemiler üretilecek.
 
6, 7 ve 8. gemilerde yerlilik oranı çok daha yüksek olacak. Bu gemilerde daha fazla yerli ve milli ekipman ve silah sistemlerinin yer alması amaçlanıyor.
 
ARANAN ŞARTLAR
 
Yeni MİLGEM’ler azami oranda yerli sanayi katılımıyla Türk donanmasına kazandırı-lacak. İhaleye katılacakların yurt içinde yerleşik tersaneye sahip olması ya da dizayn alt yüklenicisinin yurt içinde yerleşik bir tersane ile işbirliği yapması gerekiyor. Ayrıca Başkanlık ile askeri su üstü platform tasarım/inşa projesi yürütmüş/yürütmekte olmak veya bu şartı yerine getiren şirketlerden müteşekkil olma şartı aranacak.
 
5. GEMİNİN İNŞASI DEVAM EDİYOR
 
MİLGEM Ada Sınıfı Korvet Projesi kapsamında ilk gemi TCG Heybeliada 2011’de, ikinci gemi TCG Büyükada 2013’te, üçüncü gemi
TCG Burgazada 2018’de, dördüncü gemi TCG Kınalıada ise 2019’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.
 
Projenin 5. gemisi, aynı zamanda Türkiye’nin ilk milli fırkateyni ‘İstanbul’un inşa çalışmaları sürüyor. İstanbul Fırkateyni’nin, yüzde 75 yerlilik oranıyla 2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.