Güneşte kurulu güç kapasitesi yüzde 17 arttı

Güneşte kurulu güç kapasitesi yüzde 17 arttı

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

Türkiye, son yıllarda enerji ihtiyacını ‘temiz enerji’ olarak adlandırılan yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalarını artırdı. Türkiye’nin güneş enerjisinden enerji üretim serüveni ise 2014 yılında 40 megavat kurulu güçle başladı. Desteklemelerin de etkisiyle her yıl büyüyen kurulu güç, 2015 yılında 249, 2016’da 833 megavata çıktı.
 
En fazla artışın olduğu 2017’de ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 311’lik artışla 3 bin 421 megavata yükseldi. Geçen yıl ise 1149 megavatlık yeni güneş santrali şebekeye dahil oldu. Böylece ülkenin güneş enerjisi kurulu gücü, 7 bin 816 megavata ulaştı. Yani geçtiğimiz yıl yüzde 17.2’lik bir artış yaşandı.
 
İKLİM AVANTAJI VAR
 
Gerek iklim kriziyle gerekse de ülkenin enerji bağımsızlığı mücadelesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemli olduğunu belirten Çevreci Enerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Şallı, “Güneş enerjisinden faydalanmak için güneşli gün, bulutsuzluk ve nem oranı önemli kriterler. Türkiye sınırları içinde güneş enerjisinden faydalanamayacağımız bir yer yok. Güneyde Antalya’dan kuzeyde Karadeniz’e kadar her yerde faydalanabilirsiniz. Oraların daha bulutlu ya da rüzgarlı, yağmurlu olması bundan faydalanmamızı engellemiyor” dedi.
 
Şallı, güneş enerjisi santrallerinin Ege Bölgesi ile Karaman, Antalya, Isparta çevresinde yoğunlaştığına dikkati çekerek, yenilenebilir enerji kaynaklarının gelecek dönemde Türk firmalarının Avrupa pazarında rekabetçi olmaları için de büyük önem taşıdığını söyledi.