Ayakkabı ihracatı ilk kez 1 milyar doları aştı

Ayakkabı ihracatı ilk kez 1 milyar doları aştı

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 24 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

Sektörel ihracat verilerine göre, Türkiye’nin deri ve deri ürünleri ihracatı 2021’de yüzde 29.6 artarak 1.73 milyar dolar olarak gerçekleşti. Deri ve deri ürünleri sektörünün toplam ihracattan aldığı pay, yüzde 0.8 olarak kaydedildi. Deri ve deri ürünlerinden en yüksek payı alan ayakkabıdaki ihracat artışı ise yıllık bazda yüzde 22.9 oldu. 2020’de 818.4 milyon dolar olan ihracatını, 2021’de 1 milyar 6 milyon dolara yükselten ayakkabı sektörü, uzun zamandır hedeflediği 1 milyar dolarlık eşiği de böylece aşmış oldu.
 
AVRUPA’DAN CİDDİ TALEP VAR
 
Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Berke İçten, ayakkabı ihracatında rekor kırdıkları için çok mutlu olduklarını belirterek, “Tedarikte ve hammadde teminindeki sıkıntılar ve salgının devam etmesine rağmen tarihin en yüksek ihracatına ulaşmak, rekabet gücümüzün ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor” dedi.
 
Bilinen önemli Avrupalı markaların Türkiye’den ürün almak istediğini dile getiren İçten, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu yıl 66’ncısı düzenlenecek Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’na (AYMOD) şimdiden ilgi var. Özellikle Avrupalı alıcılar mart sonunda gerçekleştirilecek bu fuar için şimdiden yer ayırtmaya başladı. Bu yıl pazar çeşitliliğimizin daha da artacağını, Avrupa ülkelerine daha fazla ihracat yapacağımızı düşünüyorum. Herhangi bir ciddi olumsuzluk yaşanmazsa bu yıl ayakkabı ihracatında beklentimiz 1.3-1.4 milyar dolar aralığı. Sektörümüzün bu rakama ulaşacak potansiyeli var. Kaliteli ve hızlı üretim gücümüz, Avrupa’ya yakınlığımız, yeni trendleri yakalamamız bizi öne çıkarıyor.”