Yatırımda Türk oyun sektörü Avrupa birincisi

Türk oyun girişimlerine bu yılın ilk 6 ayında 333 milyon dolar yatırım yapıldı. Böylelikle, Türk oyun sektörü Avrupa’da en çok yatırım alan sektör oldu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

Yılın ilk yarıyılında oyun sektörüne yapılan yatırımlar 333 milyon dolara ulaştı. 2021 yılı genelinde oyun sektörü, 266 milyon dolar yatırım almıştı. Dolayısıyla sektör bu yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın toplamını geçerek büyük bir başarıya imza attı. Bu tutar ile Avrupa’da en çok yatırım çeken ülke Türkiye oldu.
 
Türkiye’nin ardından 158 milyon dolarla İngiltere ikinci, Norveç ise 60 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı. Oyun sektöründe en yüksek yatırımı alan girişimler sırasıyla, 255 milyon dolar ile Dream Games, 55 milyon dolar ile Spyke Games ve 10 milyon dolar ile metaverse oyunu Angelic oldu.
 
BEKLENTİ 500 MİLYON DOLAR
 
Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin İletişim Direktörü Rıfat Tellioğlu, blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımların 20 milyon dolara ulaştığını ve önümüzdeki dönemlerde daha fazla yatırım göreceklerini söyledi. Tellioğlu, sektörel beklentilerini şöyle anlattı: “Bu yılın ilk yarısında oyun sektörüne yapılan yatırımlar adet bakımından azalsa da yatırım miktarı, 2021’in toplamını geride bıraktı. 6 ay içerisinde 333 milyon dolar yatırım alan Türk oyun sektörünün yılsonunu en az 500 milyon dolarla kapatmasını bekliyorum. Ayrıca ilk yarıyılda Türkiye’deki blockchain ve metaverse girişimlerine yapılan yatırımlar 20 milyon dolara ulaştı. Önümüzdeki dönemlerde daha çok blockchain oyununun yatırım aldığını göreceğiz.”
 
Bu yılın ilk yarısında Türkiye girişimcilik ekosistemi 1.4 milyar dolar yatırım aldı. Bu yatırımların 333 milyon doları ise oyun sektörüne geldi. 2021 yılında olduğu gibi bu yılın ilk yarıyılında da Türkiye’de yapılan toplam yatırımın dörtte biri, oyun sektörüne yapıldı. Oyun sektörüne yapılan yatırımlarda Avrupa birincisi olan Türkiye, toplam girişimcilik ekosistemine yapılan yatırımlarda ise Avrupa’da 4. sırada yer aldı. İlk sırada en yüksek yatırımı alan teslimat sektörünü oyun sektörü takip etti. Böylece oyun sektörüne yapılan yatırımlar, e-ticaret ve finans sektörüne yapılan toplam yatırımı geçti.
 
HERGÜN BİR GİRİŞİM
 
Yılın ilk 6 ayında 160 Türk girişimine yatırım yapıldı. Böylece yaklaşık olarak her gün yeni bir girişim yatırım almış oldu. Finans sektörü, 20 yatırımla ilk sırada yer aldı. Ardından 12’şer yatırımla oyun, sağlık, yapay zeka ve makina öğrenmesi sektörleri geldi.
Yatırım adedi bakımından ilk sırada yer alan finans girişimleri, ortalama 1.35 milyon dolar yatırım aldı. Girişim başına düşen ortalama yatırım miktarı sağlık sektöründe 1.32 milyon dolar, yapay zeka sektöründe 10.61 milyon dolar, oyun sektöründe ise 28 milyon dolar oldu.