İstanbul yeni nesil ekonomide de lider

İstanbul, hem geleneksel ekonomide hem de yeni nesil girişimcilikte lider. Yılın ilk 7 ayında İstanbul merkezli firmalar Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 39.3’ünü yaptı. Girişimcilik ekosisteminde ise ilk 6 ayda 1 milyar 393 milyon dolarlık yatırımın yüzde 97’si İstanbul’daki startuplara yapıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: ŞEREF KILIÇLI

Tarihte üç imparatorluğa başkentlik eden İstanbul, Türkiye ekonomisine hem geleneksel hem de yeni nesil girişimcilikte liderlik yapmayı sürdürüyor.

Türkiye, 2022 yılının ilk 7 ayında toplam 144.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Dış ticaret hacmi ise yüzde 30.9 oranında artarak, 350 milyar 816 milyon dolara ulaştı. Söz konusu dönemdeki ihracatın 56 milyar 885 milyon dolarlık kısmını İstanbul merkezli firmalar gerçekleştirdi. Yani ilk 7 aydaki ihracatın yüzde 39.3’ü İstanbul kaynaklı olarak kayıtlara geçti. İhracatta İstanbul’u; 11.9 milyar dolar ile Kocaeli, 8.9 milyar dolar ile Bursa, 8.2 milyar dolar ile İzmir, 6.3 milyar dolar ile Ankara izledi.

YÜZDE 77’Sİ İSTANBUL’DA

Girişimcilik ekosistemine bakıldığında ise Startupswatch’ın raporuna göre; Türkiye’deki startuplara 2022’nin ilk yarısında, tohum, erken ve sonraki aşamalarda 140 yatırım turunda toplam 1 milyar 393 milyon dolar yatırım yapıldı. Toplam 140 yatırım turunun 109’u İstanbul’da gerçekleşti. Yani yatırım alan startupların yüzde 77’si İstanbul’da. 2022 yılının ilk 6 ayında İstanbul’daki startuplar 1 milyar 354 milyon dolarlık yatırım aldı. Toplam yatırım miktarının 1 milyar 393 milyon dolar olduğu göz önüne alındığında, yatırımların yüzde 97’si İstanbul’daki startuplara yapıldı. Startup yatırımlarına Avrupa ölçeğinde bakıldığında da İstanbul önde gelen şehirler arasında. İstanbul, 2022’nin ilk yarısında Avrupa şehirleri arasında Londra, Paris ve Berlin’in ardından 4. sıraya yerleşti.

AVRUPA BİRİNCİLİĞİ BAŞARISI

İstanbul, 2022 yılının ilk 6 ayında, oyun startuplarına yapılan yatırımlar kategorisinde Avrupa’da birinci sırada yer aldı. İstanbul’u, Londra, Oslo, Helsinki, Stokholm izledi. İstanbul’daki 13 oyun girişimi toplamda 333 milyon dolar yatırım aldı. Bu oranla geçen senenin tamamından fazla yatırım alınarak rekor kırılmış oldu. Yatırımlar bazında ülkelere bakıldığında, Türkiye, İngiltere, Norveç, Finlandiya ve İsveç’in üstünde 1. sırada yer aldı.

SÜPER LİGDE DEVAM

Girişimcilik ekosisteminde İstanbul’daki statupların aldığı yatırımlar, Türkiye’yi 2021’in ilk yarısında tarihinde ilk kez Avrupa 1. Ligi’nden, Avrupa Süper Ligi’ne taşımıştı. Bu alandaki başarı yine İstanbul’daki startupların aldıkları yatırımlarla devam etti. 2022’nin ilk 6 ayında 1 milyar 354 milyon dolarlık yatırım alan İstanbul’daki startuplar, 1 milyar dolar bandının tekrar aşılmasını sağlayarak Türkiye’yi Avrupa Süper Ligi’nde tuttu. Startupların Avrupa Süper Ligi’nde sırasıyla şu ülkeler yer alıyor: Fransa, Almanya, İspanya, İsviçre, İsveç, İrlanda, Türkiye, Hollanda, Estonya ve Avusturya.

5 YILDA 86 FON KURULDU

Yatırımcı profiline bakıldığında yabancı yatırımcılar ilk yarıyıldaki her dört yatırımdan birinde yer aldı. En çok baktıkları alanlar ise oyun ve fintech startupları oldu. İlk yarıyıldaki 140 yatırımın 51’inde kurumlar ve kurumlara bağlı kurumsal girişim sermayesi fonları yer aldı. İlk 6 aydaki 140 yatırımın 36’sında kadın girişimci vardı. Bu oran, son 5 yıldaki en yüksek oran oldu. Startupswatch’ın raporuna göre; Türkiye’de son 5 yılda 1.3 milyar dolar değerinde 86 fon kuruldu. Son 1.5 yılda girişimlere yatırım yapmaya başlayan fonların yüzde 75’i GSYF/GSYO formatında kuruldu. Kurulan birçok fonun büyüklüğü 20 milyon dolardan az seviyede. 100 milyon doların üzerinde büyüklüğe sahip sadece 2 fon bulunuyor. Diğer bir önemli veri ise pandeminin başlangıcından bu yana Türkiye’de 866 milyon dolar değerinde 65 fon kuruldu.