Turizmde ivmelenme yatırımları ateşledi

Turizmde bu yıl 37 milyar dolar gelir ile rekor kırılması bekleniyor. Bu canlanma beraberinde otel yatırımlarının artmasını sağladı. Yılın ilk 6 ayında toplam yatırım değeri 7 milyar 553 milyon TL olan 75 otel projesi yatırım teşvik belgesi aldı. Yeni yatırımlarda, İstanbul, Muğla ve Antalya ilk sıralarda yer alıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2022 Salı
AA + -

Turizm sektörü pandeminin ardından küllerinden tekrar doğuyor. Türkiye, bu senenin ilk 6 aylık döneminde 16 milyon 385 bin 80 yabancıyı ağırladı. Böylece, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sene başında açıkladığı 42 milyon ziyaretçi 35 milyar dolar gelir hedefi beklenenden fazla ziyaretçi gelmesiyle büyüdü. Bakanlık yeni hedefini 47 milyon ziyaretçi, 37 milyar dolar olarak güncelledi.

Turistlerin Türkiye’ye olan ilgisi beraberinde otel yatırımlarında artışı da sağladı. Pandemi nedeniyle 2020-2021 yıllarında tarihinin en kötü dönemini yaşayan konaklama sektöründe, bu yılın başından itibaren görülen canlanmayla birlikte yatırımlar yeniden yükselişe geçti.

6 AYDA 7 MİLYAR TL TEŞVİK

Yılın ilk 6 ayında otel yatırımları, yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği alanlardan biri oldu. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Yatırım Teşvik Belgeleri’ verilerinden hazırladığı Ocak-Haziran 2022 dönemini kapsayan yatırım raporu da bu gelişmeyi ortaya koyuyor. TÜROB’un raporuna göre, ilk 6 ayda toplam yatırım değeri 7 milyar 553 milyon TL olan 14 bin 413 yataklı 75 otel projesi yatırım teşvik belgesi aldı. İlk yarıda teşvik belgesi başvurularının parasal tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 640 artarken, proje sayısı yüzde 39, yatak kapasitesi yüzde 76 artış gösterdi. 2021 yılı ilk 6 ayında toplam 8 bin 200 yatak kapasiteli 54 otel projesi için 1 milyar 21 milyon TL, pandemi öncesi yıl olan 2019 yılının ilk 6 ayında ise 12 bin 500 yataklı 55 proje için 1 milyar 683 milyon TL’lik teşvik başvurusu yapılmıştı.

İSTANBUL İLK SIRADA

TÜROB’un raporuna göre, ilk 6 ayda 30 ilde yeni projeler planlandı. En çok teşvikli yatırım projesi, İstanbul, Muğla ve Antalya’da sunuldu.

Öte yandan pandemi öncesinde Karadeniz’de yaşanan yatırım furyasının yavaşladığı dikkat çekerken, Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu illerinde de yeni yatırımlar azaldı. 2022 yılının ilk 6 ayında teşvik belgesi alan oteller içerisinde kapasite bakımından 11 otelde 5 bin 702 yatak ile 5 yıldızlı oteller ilk sırada yer aldı. Otel sayısında ise en fazla başvuru 26 proje ile 3 yıldızlı oteller için oldu.

ANADOLUYA EKSTRA TEŞVİK

Yatırımlarla ilgili bir değerlendirme yapan TÜROB Başkanı Müberra Eresin, pandeminin sektörde olumsuz etkileri ve birçok alanda yatırımların ertelendiği bir dönemde dahi yatırımcıların, 2020 ve öncesinde başlattıkları otel yatırımlarını tamamlamak üzere çalışmalarını sürdürdüğünü hatırlattı. Eresin “Turizmin sürdürülebilirliği açısından yatırımların tüm Anadolu’ya yayılması gerektiği görüşümüzü sürdürüyoruz ve Anadolu’da yapılan yatırımlar için daha da fazla, ekstra teşvikler verilmesi gerektiği inancındayız. Teşviklere, yeni yatırımlar için Anadolu’da; yenileme ve renovasyon için ise İstanbul ve Antalya gibi illerimizde ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz” dedi.

TÜRKİYE LİMANLARINA İLGİ ARTTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının açıklamalarına göre bu yılın ocak-temmuz döneminde kruvaziyer gemi istatistikleri artı. Geçen yılın aynı döneminde Türkiye limanlarına sadece 11 kruvaziyer gemisi yanaşırken, 2022 yılının aynı döneminde bu sayı yaklaşık 40 kat artarak 437’ye yükseldi. Kuşadası 220 kruvaziyerle en çok gemi gelen liman olurken Kuşadası’nı 79 gemiyle İstanbul Galataport izledi. Bodrum Limanı ise 45 gemiyle üçüncü sırada yer aldı. Kuşadası Limanı 212 bin 486 yolcu ile en fazla yolcu trafiğinin limanı olurken, İstanbul Galataport’un 98 bin 33 yolcu ve Bodrum Limanı’nın 28 bin 629 yolcu kabul etti.