Mazot ve gübre desteği 6 ay öne çekilecek

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 2022 yılının mazot ve gübre desteğini 6 ay öne çekeceklerini açıkladı. Bakan, ayrıca, 1 Ekim’de çiftçilerin e-Devlet üzerinden Çiftçi Kayıt Sistemlerine giriş yapabileceklerini söyledi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 19 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çukurova Kalkınma Ajansı’nda düzenlenen Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda, 2022 mazot ve gübre desteklerini 2023 Mart ayına bırakmayacaklarını, 6 ay öne çekeceklerini müjdeledi. Bakan Kirişci, çiftçinin ihtiyacı olan mazot ve gübre desteğini kullanması için Ziraat Bankası kartına doğrudan yükleyeceklerini açıkladı. Kirişci, “Birincisi, buraya yüklemiş olduğumuz mazot ve gübre desteklerini 6 ay öne almış olacağız. İkincisi bunları ayni olarak oraya yüklemiş olacağız. Üçüncüsü de o kartı kullanarak mazot ve gübreyle ilgili alışverişini yapacak” diye konuştu.
 
1 EKİM’DE E-DEVLETTE
 
Ziraat Bankası aracılığıyla üreticilere verilen kredinin limitinin de artırılacağını bildiren Bakan Kirişci, “Bir diğer uygulamamız da 100 bin lira olan Ziraat Bankası’nın kullandırdığı kredinin 200 bin liraya çıkarılmasını sağlayacağız. Bu 200 bin liralık limitin 100 bin liralık kısmını yine karta yükleyeceğiz ve yine ayni olarak kullanılmasını sağlayacağız” dedi.
 
Tarımsal desteklerin sadeleştirilmesi kadar desteklerin dayandığı verilerin dijitalleştirilmesinin de önemli olduğunu söyleyen Kirişci, “1 Ekim itibarıyla çiftçilerimiz Çiftçi Kayıt Sistemlerine girişlerini e-Devlet üzerinden yapacak. Bilgilerinin güncellenmesi gibi konular da yine bu çerçevede yürütülüyor olacak” şeklinde konuştu.
 
SÖZLEŞMELİ TARIM
 
Sürdürülebilirliğe dikkat çeken Kirişci, şöyle devam etti: “Arz tarafıyla talep tarafını birbirlerine yaklaştırmak ve birbirleriyle hemhal kılmak durumundayız. Bunun adı sözleşmeli üretim. Bu şeker pancarında başarılı bir şekilde uygulanıyor. Bilhassa üreticimizin ama genelde iki tarafın da hukukunu gözeten bu sözleşmeli tarım mevzuatıyla ilgili çalışma, Meclisimizin açılışıyla ilgili milletvekillerimiz tarafından sunulmuş olacak. Bunu da kendi çiftçilerimize kazandırmış olacağız.”