8.7 saniyede 100 km hız

Trafikte daha rahat hareket etmek üzere geliştirilen yeni trend şehir aracı Provocator, sadece 2.7 metre uzunluğuyla park sorunu da yaşatmıyor. Turbo dizel ve benzinli seçeneklerini sunan araç, 100 kilometre hıza 8.7 saniyede ulaşabiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Mayıs 2016 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Daracık bir sokakta manevra yapıp dururken “daha küçük bir araba almak lazım” diye içinden geçiren çoktur. Bazı sürücüler ise küçük araçları özellikle tercih ediyorlar. Şehir araçları olarak bilinen, küçük, kullanması kolay araçlarla trafikte daha rahat hareket ediliyor. En önemlisi ise park meselesi. Bir park yeri bulabilmek için verilen mücadele büyük şehirlerin kâbusu haline geldi. Şehir araçları ile bu sorunla daha rahat mücadele edebilirsiniz.

2.7 METRE UZUNLUKTA

Şehir araçları denilen bu araçlar ortalama büyüklükte “hatchback” tabir edilen otomobillerin küçültülmüş hali gibi. Ancak Mirrow, bildiğimiz tasarımlardan çok farklı bir şehir arabası geliştirdi.

Provocator denilen bu model 2.7 metre uzunluğunda, 1.98 metre genişliğinde. Bu da ona neredeyse bir kare şeklini veriyor. Mercedes GLE ile hemen hemen aynı genişliğe sahip iken uzunluğu sadece Smart For Two kadar. Yola paralel park edilen bir yerde dikine park etmeniz mümkün!

UÇAK KORİDORU

Geleneksel dört kapı yerine arkadan tek bir kapısı var! Koltukların arasındaki, adeta uçakları hatırlatan koridora açılan bu kapıdan başka bir kapı yok! Sadece acil durumlarda kullanılmak üzere yanlarda çıkışı sağlayan açıklıklar mevcut. Tasarımcılar, bu tasarımın tercih edilmesindeki başlıca sebebin yolcuların güvenliğini garanti altına alacak bir kafesin yerleştirilebilmesi olduğunu belirtiyorlar.

İKİ FARKLI MOTOR

Provocator iki farklı motorla piyasaya çıkacak. 1.5 litrelik turbo dizel ve benzinli seçeneklerini sunan araç 100 kilometre hıza 8.7 saniyede ulaşabiliyor. İleride hibrit ve elektrikli modellerin de piyasaya sürülmesi düşünülüyor. Bunların ise 400 kilometre kadar bir menzili olacak. 3.500 Euro başlangıç fiyatı ile piyasaya sürülmesi beklenen aracın ne zaman satın alınabileceği henüz bilinmiyor.