ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Liseliler ‘akıllı mont’ yaptı

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde iki lise öğrencisi, güneş enerjisiyle kendi kendini ısıtabilen ve cep telefonunu şarj edebilen mont üretti. Mont, GPS sistemi ile konum gönderme özelliğine de sahip.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 27 Ocak 2017 Cuma
AA + -

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde lise öğrencileri Buğra Kağan Kayhan ve Ahmet Salih Topakkaya, ‘A-Mont’ ismini verdikleri, güneş enerjisiyle kendi kendini ısıtabilen ve cep telefonunu şarj edebilen mont tasarladı.

Darüşşifa Koleji 12. sınıf öğrencileri Kayhan ve Topakkaya, yaklaşık bir yıl süren çalışmalarının sonucunda, güneş enerjisini solar panelleriyle elektrik enerjisine çevirerek, bu enerjiyi telefon şarjı, GPS sistemi ve ısıtma sisteminde kullanan akıllı mont üretti.

YAĞIŞLI HAVADA DA KULLANILABİLİYOR

Güneş enerjisinden kendi elektriğini üretebilen mont aynı zamanda oluşabilecek radyasyon riskine karşı radyasyon önleyici sistemle donatıldı. Suya dayanıklı malzemelerden üretilen mont, yağışlı havalarda da kullanılabiliyor.

Akıllı montu tasarlayan öğrencilerden Ahmet Salih Topakkaya, zorlu kış şartlarında kolayca ısınabilmek ve çabuk biten telefon bataryalarına çözüm bulabilmek amacıyla projeyi geliştirdiklerini söyledi.

BİR HAFTA ŞARJ ÖMRÜ

Buğra Kağan Kayhan, montun elektrik enerjisini depolayabildiğini ve ışık alamadığı durumlarda bir hafta süresince bu enerjiyi kullandığını aktardı. Montun arkasına yerleştirdikleri solar panel sayesinde hem güneş ışınlarını hem de floresan ışınlarını alarak elektriğe çevirme özelliğine sahip olduğunu belirten Kayhan, “Bu enerjiyi depolayabiliyor ve herhangi bir ışık almadığında veya güneş olmadığı zaman depoladığı enerjiyi kullanabiliyor. Bu şekilde bir haftaya kadar şarj ömrü var” dedi.