ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Unutkan öğrenciler unutkanlığa çare buldu

Evde veya herhangi bir yerde unutulan kişisel eşyalar, bazen çok can yakıyor. Kaliforniya Üniversitesi mezunu unutkan öğrenciler, bu problemi, bozuk para büyüklüğünde bir cihaz geliştirerek çözdü.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 23 Şubat 2017 Perşembe
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

Anahtar, cüzdan, cep telefonu hatta belki park halinde bir araba… Birçok insanın en çok unuttuğu ve kaybettiği eşyalar arasında yer alır. Birçoğumuz tam da evden çıkacakken, “Anahtarları aldım mı?” diye ceplerimizi yoklarız. Ya da alışveriş merkezinin otoparkına park ettiğimiz aracımızı bulmak için dakikalarca çabalarız.

BOZUK PARA KADAR

Kaliforniya Üniversitesi’nden 2009’da mezun olan bir grup öğrenci de bu sorunları yaşıyordu. Unutkanlıklarından bunalan öğrenciler, düşünüp taşınıp çare aradılar. Sonunda TrackR adlı cihazı geliştirdiler.

Bozuk para büyüklüğündeki cihazın, boyunun aksine geniş bir kullanım alanı ve unutkanlar için yararlı özellikleri var. İsmi iz sürmek anlamına gelen ‘track’ kelimesinden esinlenerek verilen buluş, 29 dolarlık ucuz bir takip cihazı. Ayrıca boyutları küçük olduğu için TrackR’ı neredeyse her eşyanıza takıp takibe alabilirsiniz.

KULLANIMI KOLAY

TrackR’ı, dilediğiniz eşyaya taktıktan sonra yapmanız gereken tek şey, ios veya android işletim sistemi kullanan bir cihaza uygulamayı indirmek. Daha sonra yakınlık göstergesi ile eşyanızı takip edebilir ya da tek bir tuşla eşyanızın üzerindeki TrackR’ı çaldırabilirsiniz. 

KİŞİSELLEŞTİRME ÖZELLİĞİ

TrackR takip cihazınızı kişiselleştirmeniz de mümkün. Örneğin lazer yazıcılar ile cihazınızın üzerine isim ve telefon numaranızı yazdırabilirsiniz. Böylece kapsama alanı dışına çıkan eşyanızı bulan kişi size ulaşabilir.

EVCİL HAYVANINIZA TAKIN

TrackR cihazını evcil hayvanınızın tasmasına da iliştirebilirsiniz. Böylece haylaz dostunuzu da kaybettiğinizde akıllı telefonunuzdan takip edebilirsiniz. 

AYRILMA UYARISI ALIN

Cihazda bulunan bir diğer özellik de iki yönlü ayrılma uyarısı. Bu uyarı özelliği ile telefonunuzu veya TrackR’ın bağlı olduğu eşyanızı bir yerde unutursanız, sizi ayrılmadan önce sesli uyarı alıyorsunuz.