ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Gelecekte drone’lar arı gibi çalışacak

İnsansız hava araçları olarak bilinen drone’lar, savunma sanayinden sonra bugün medya ve eğlence başta olmak birçok alanda yaygınlaştı. Drone’ların yakın gelecekte tarımdan inşaata kadar ekonominin birçok alanında arı gibi çalışması öngörülüyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 27 Nisan 2017 Perşembe
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

Tarihte askeri saldırılarda ve gözlem amacı ile üretilmiş olan drone’lar 2010 yılından itibaren amatör eğlence araçları olarak hayatımıza girdi. Geçmişte sadece askeri amaçla kullanılan bu cihazları günümüzde şehrin ortasında ya da bir piknik alanında havada uçarken görmek mümkün.

YENİ NESİL UÇURTMA

Her geçen gün geliştirilen teknoloji ile kullanımı kolaylaşan drone’ların üzerindeki görüntü kayıt sistemleri daha da profesyonel hale getiriliyor. Geçmiş yıllarda, film ve TV sektöründe, eğitimini almış operatörler tarafından uçurulan ve jeneriklik video kayıtları alınan drone’lar gittikçe pratikleşerek adeta çocukların yeni nesil uçurtması haline geldi.

8 BİN KAYITLI DRONE

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) 2016 yılsonu raporuna göre Türkiye’de kayıtlı insansız hava aracı (İHA) sayısı 8 bin 349, kullanıcı sayısı ise 11 bin 839’a ulaştı. Küresel araştırmalara bakıldığında dünyada 2016’da sayıları yaklaşık 7 milyonu bulan drone’ların 2017 sonunda 10 milyona çıkması öngörülüyor.

FİYATLAR DÜŞECEK

İnsansız hava araçlarının 2015 yılında 8 milyar dolar olan pazar hacminin 2021 yılında 12 milyar dolara kadar yükselmesi bekleniyor. Gelecekteki drone sayısı ve pazarın hacmi kıyaslandığında ise fiyatların düşeceği tahmin ediliyor. Verilerdeki bu artış aynı zamanda gelecekte yaşanacak drone trafiğini de akıllara getiriyor.

HANGİ ALANLARDA KULLANILACAKLAR

Günümüzde drone’ların eğlence, güvenlik ve medyaya hizmet ettiği biliniyor. Peki ya gelecekte hangi amaçlarla kullanılacaklar? Bilim insanları drone’ların taşımacılık, ulaşım, tarım ve inşaat başta olmak üzere birçok alanda hizmet verebilmesi üzerine çalışmalar yürütüyor. İşte geleceğe ışık tutan birkaç örnek:

PİZZA SERVİSİ

Ünlü pizza restoran zinciri Dominos, Yeni Zelanda’da drone ile ilk teslimatlarını yapmaya başladı.

İLK TESLİMATINI YAPTI

Online perakende devi Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, twitter hesabından yaptığı
paylaşımla şirketin İHA kullanarak İngiltere’nin Cambridgeshire kentinde yaptığı teslimatı duyurdu.

DUBAİ’DE DRONE TAKSİ HİZMETİNİZDE

Dubai’de gerçekleştirilen Wold Government Summit etkinliğinde duyurulan otonom drone’larla insan taşımacılığına temmuz ayında başlanması bekleniyor.

TARIMDA İLAÇLAMA

Japonya’da bir grup araştırmacı, Optim Agri Drone adını verdikleri drone’lar ile ekim yapılan alanlarda bitkileri istila eden böceklerden kurtulmayı planlıyor.