ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

5G için Çin’den işbirliği çağrısı

Avrasya’daki en potansiyelli bilişim pazarına sahip ülkenin Türkiye olduğunu belirten Çin Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, “Özellikle 5G ve benzeri yeni teknolojilerde ve alanlarda Türkiye ve Çin, geniş işbirliği potansiyeline sahip” dedi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Mayıs 2017 Salı
AA + -

 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Türkiye ile ülkesinin özellikle 5G ve benzeri yeni teknolojilerde geniş işbirliği potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bilişim için oluşturduğu 2023 vizyonunu mutlulukla karşıladıklarını belirten Büyükelçi Yu, “Son yıllarda Türkiye’deki bilişim sektörü gelişme eğilimini koruyarak Avrasya’daki en potansiyelli bilişim pazarı konumuna geldi” dedi.

Yu, Türkiye’nin Ekim 2016’dan bu yana geçen 6 ayda 4.5G’yi ticari amaçla kullanarak dünyada bu ağı tesis eden ilk ülkelerden biri olduğunu belirterek, 2016 sonu itibarıyla kullanıcı sayısının 51.6 milyona ulaştığını ve bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Son yıllarda Çin’in bilişimde büyük ilerlemeler kaydettiğini belirten Yu, bilişim teknolojisi altyapısının hızla geliştiğini ve geniş bant internet bağlantısı inşasının hızlandığını bildirdi.

YÜKSEK HIZ

Yu, 2015 sonu itibarıyla Çin’de internet kullanıcı sayısının 688 milyona çıktığını, kullanıcı ve geniş bant internet bağlantısına ulaşan kişi bakımından ülkesinin dünyada birinci sırada olduğunu dile getirdi. Yu, Çin’de internet hızı yükselirken ücretinin düştüğünü anlattı.