ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Zararlı yazılımın merkezi temizlendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, ‘LokiBotnet’ isimli zararlı yazılımı bir operasyonla devre dışı bıraktı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Mayıs 2017 Perşembe
AA + -

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi, ‘LokiBotnet’ isimli zararlı yazılımı bir operasyonla devre dışı bıraktı. Merkez, Android tabanlı cihazlara gönderilen SMS’lerde yer alan linkler üzerinden akıllı telefonlara yüklenen zararlı uygulama LokiBotnet’in komuta kontrol sunucularına yaptığı operasyonla yazılımın komuta merkezini tamamen devre dışı bıraktı.

LokiBotnet’in kendisini ‘bankacılık uygulaması’ veya ‘çekilişle hediye kazandıran bir yazılım’ gibi gösterdiği belirtilen açıklamada, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’nin yaptığı operasyonun, bir bankanın ihbarıyla harekete geçen BTK siber güvenlik uzmanları tarafından gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye’de bot haline getirilen cihazların komuta merkezinden emir almasının önüne geçildiği, LokiBotnet’in komuta sunucusundaki tüm bilgilerin temizlendiği de vurgulandı.