ITO Ticaret logo
  • EURO5,50
    % -0,45
  • DOLAR4,70
    % -0,01
  • ALTIN197,15
    % -0,16

4 kat hızlanmak için kablolar çöpe gidecek

Bilgisayar kullanıcılarının 20 senedir aşina olduğu A tipi USB’ler yerini yeni bir teknoloji olan C tipi USB’lere bırakmaya hazırlanıyor. Bu durum kullanıcılara, başta 4 kat hızlı veri aktarımı olmak üzere birçok avantaj sağlayacak. Ancak, tüketiciler geçiş süresince eski cihazları kullanmak için adaptör kullanmak zorunda kalacak.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 09 Haziran 2017 Cuma
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

Geçtiğimiz günlerde Intel C tipi USB standardını kullanan Thunderbolt 3 teknolojisini kullanmak için cihaz üreticilerinden telif talep etmeyeceğini duyurdu. Bu da üreticilere bu teknolojiyi kullanmak için teşvik sağlamış oldu. Peki, bu ne anlama geliyor?

20 YILLIK STANDART

Yaklaşık 1996 yılından itibaren hayatımızda olan A tipi USB cakları çok yakın bir
gelecekte yerini yeni bir teknoloji olan C tipi USB kablolarına bırakacak gibi gözüküyor. Böylece bilgisayarlarımıza bağladığımız klavye, fare, yazıcı, kısacası harici bütün cihazlar C tipi cakları kullanarak bağlantı kuracaklar. Böylece yaklaşık 20 yıldır kullanmış olduğumuz eski standart USB tarihe karışmış olacak.

ADAPTÖR MALİYETİ

USB’lerdeki bu değişim birçok avantaja sahip olsa da ne yazık ki bir anda bütün cihazlar ve bilgisayarlarda uygulanamayacağı için yeni aldığımız cihazları eski tip USB’lere bağlamak için çoğaltıcı ve adaptörler kullanmamız gerekecek. Bu da kullanıcılara ekstra bir maliyet getirecek. Zamanla işlevsizleşen birçok USB ve bağlantı kablosu da çöpe gidecek.

EN SİNİR BOZUCU ÖZELLİK DÜZELİYOR

Bilgisayar kullanıcılarının USB denince aklına ilk gelen problemlerden biri de bağlantıların tek yönlü olmasıdır. Erişilmesi zor bir bilgisayar kasasına USB bağlantısı yaparken eğer gözle kontrol yapamıyorsak kabloyu bir ters bir düz çevirerek şansımızı deneriz. Hatta bazen bu işlem dakikalarımızı alır. USB-C bağlantılarının iki yüzü de simetrik olduğundan bu bağlantılarda ters veya düz kavramı olmayacak ve eski tip USB’lerin en sinir bozucu özelliklerinden
biri tarih olacak.

HIZLI VERİ AKTARIMI

Yeni model bağlantı teknolojisi ile bilgisayarlar ya da harici diskler arasında hızlı veri aktarımları sağlanacak. A tipi USB’lerin son sürümü olan USB 3.1 saniyede 10 Gigabit veri aktarımı sağlarken, C tipi USB’ler saniyede 40 Gigabit’lik veri aktarıyor, yani yeni nesil USB’ler eskiye oranla 4 kat hızlanacak.

DİZ ÜSTÜ KULLANANLARA MÜJDE

Thunderbolt 3 ve USB-C ile monitör, hdmi kablolarını ve diğer birçok cihazı bilgisayarınıza bağlamanız mümkün olacak. Hatta USB-C ile dizüstü bilgisayarınızı şarj bile edebileceksiniz. Bu da özellikle dizüstü bilgisayar kullanıcılarını çok sevindirecek. Çünkü bilgisayarın güç kablosu, monitör bağlantısı ve ağ bağlantısı tek bir noktadan kurulduğu için tek bir kabloyu çıkartarak bilgisayarınızı çantanıza atabileceksiniz.