ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Hem akıllarıyla tarzlarıyla yarışıyorlar

Senelerdir hayatımızda olan akıllı saatler henüz gereken ilgiyi göremediler. Bu nedenle diğer teknoloji ürünlerine göre daha yavaş gelişen akıllı saat sektöründeki üreticiler, tasarımlarıyla da fark atmaya çalışıyorlar.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 13 Haziran 2017 Salı
AA + -

HABER: İLKER BAŞÖZ

Dünyada akıllı saat teknolojisi diğer ürün gruplarına göre daha yavaş gelişse de, günümüzde saat seçenekleri bir hayli artmış durumda. Tüketicinin henüz akıllı saatleri günlük hayatta tam kabullenemedikleri biliniyor. Fakat akıllı saatlerin daha popüler hale geleceği ve pazarın hızla büyüyeceği geleceğe ilişkin öngörüler arasında. Gelişen pazardan büyük pay almak da akıllı saat üreticilerini kıyasıya bir rekabete sürüklüyor. Rekabet kızıştıkça teknoloji firmalarının ürettikleri akıllı saatler hem özellikleri hem de tasarımları ile fark atmaya çalışıyor. İşte 2017’de kendi tarzınızı yansıtabileceğiniz akıllı saat markaları…

FITNESS’A ADANMIŞ: Fitbit Blaze/Surge

Fitbit’in Blaze modeli fitness konusuna adanmış bir saat. Neredeyse bütün akıllı saatlerde bulunan adımsayar, mesafe ve kalori ölçer özellikleri bu saatte de bulunuyor. Fakat Fitbit’in daha sportif bir yapıya sahip olan Surge modeli diğer akıllı saatlere göre birden fazla algılayıcıyı birleştirerek ayrıntılı bir spor izleme imkanı sunuyor.
Bu akıllı saat yapılan egzersiz türünü otomatik olarak algılayabiliyor. Renkli bir ekran görüntüsüne sahip Surge modeli kullanıcıya saat temalarını değiştirme, telefon aramaları ve mesaj bildirimleri alma ve bağlı olan telefonunuzdan müzik çalma imkanı tanıyor.

OUTDOOR TUTKUNLARINA: Garmin Fenix 3

Eğer fiyatın yüksek olması sizin için sorun değilse bu akıllı saat en iyi fitness izleme özelliğine ve akıllı saat işlevselliğine sahip. Garmin Fenix 3’ün doğrudan güneş ışığında bile rahat okunabilen dairesel ‘Chroma’ ekranı mevcut. Saatte çizilmeye karşı dayanıklı safir cam ve paslanmaz çelik bir muhafaza kullanılmış. Değişebilir kauçuk kayışları bulunan saat, GPS ve GLONASS sistemini aynı anda kullanarak size kesin bir yer belirleme imkanı sağlıyor. Outdoor özellikleriyle öne çıkan cihazda altimetre, barometre, sıcaklık sensörü ve dijital pusula gibi birçok özellik bulunuyor. Açık hava sporları için de mükemmel bir seçim olan Garmin Fenix 3’ün çeşitli dahili modları da var.

İKİ FARKLI TARZI VAR: Samsung Gear S3

Samsung Gear modelleri uzun zamandır piyasada. Gear S3 ise şu anda şirketin en gözde modeli olarak görülüyor. Cihaz akışkan arayüzünü kontrol etmenize yardımcı olan döner çerçeveli, dairesel dokunmatik Amoled bir ekrana sahip. S3’ün iki modeli var. Klasik çizgilere sahip modeli daha küçük ve deri kayış kullanıyor. Sportif olan modelde ise silikon bir kayış mevcut. Saatin aynı zamanda toza ve suya dayanıklılığını gösteren IP68 sertifikası bulunuyor. 768 MB RAM ve 4 GB dahili bellekli Samsung Gear S3 1Ghz çift çekirdekli Exynos işlemci kullanıyor.

15 DAKİKADA YÜZDE 60 ŞARJ: Asus ZenWatch 3

Asus bir önceki modelde dikdörtgen bir kasa tercih ederken, ZenWatch 3 serisinde dairesel görüntüye geçen saatler arasında. Paslanmaz çelik bir kasaya sahip olan saat 2.5D eğimli cam ve deri kayış kullanıyor. Suya dayanıklılık açısından IP67 sertifikası alan ZenWatch3 dahili mikrofonu ile sesli komut da alabiliyor. Cihazın eşsiz özelliklerinden biri ise sadece 15 dakikada yüzde 60’a kadar şarj olabilmesi. Saatte eko moduna geçildiğinde ise pil ömrü yüzde 200 oranında artabiliyor.

DİKDÖRTGEN KASADA ISRARCI: Apple Watch

Apple’ın 1’inci ve 2’nci serisi de şu anda akıllı saat pazarında mevcut. Her iki model de, değiştirilebilir kayışlar, dikdörtgen bir OLED dokunmatik ekran, ivmeölçer ve kalp atış hızı sensörü sunuyor.
İki model arasındaki belirgin özelliklerden biri Seri 1 sadece su sıçramasına karşı dirençli iken, Seri 2, 50 metre derinliğe kadar suya dayanıklı. Ayrıca Seri 2’nin pil ömrü ve GPS sistemi Seri 1’e göre daha üstün.
Her iki saatte de Apple’ın kendi işlemcisi, Wi-Fi, Bluetooth, ivmeölçer, jiroskop, ortam ışığı algılayıcısı, manyetik kablosuz şarj ve en fazla 18 saatlik pil ömrü bulunuyor.
Fakat iki seri de Apple’ın bütün cihazlarında olduğu gibi sadece IOS ile çalışıyor.

IOS VE ANDROID UYUMLU: Huawei Watch

Huawei’nin ürettiği akıllı saat çelik bir kayış ve oldukça klasik bir saat görünümünde karşımıza çıkıyor. 1.4 inch boyutunda dairesel yapıya sahip olan saatte amoled ekran kullanılmış. Paslanmaz çelik gövdesi olan saat, safir kristal ile de ekran koruması sağlıyor. Kayış değiştirme seçeneği sunan Huawei, akıllı saatine kablosuz şarj özelliğini de eklemiş. Yaklaşık 1.5 gün pil ömrüne sahip olan cihazın ayrıcalıklı olan özelliklerinden en önemlisi ise hem IOS hem de android cihazlarla uyumlu çalışabiliyor olması.