ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,44
  • ALTIN187,14
    % -0,30

Mermi hızındaki trenin hedefi Avrupa

Alternatif taşımacılık teknolojileri arasında öne çıkan Hyperloop One, saatte 620 kilometre hız yaparak Avrupa’da rotaları kısaltmaya aday. Hatta Hyperloop One, şimdiden Avrupa için 9 farklı seyahat rotası planladı.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Alternatif taşımacılık teknolojileri arasında öne çıkan Hyperloop One, saatte 620 kilometre hız yaparak Avrupa’da rotaları kısaltmaya aday. Hatta Hyperloop One, şimdiden Avrupa için 9 farklı seyahat rotası planladı. Bu hatlardan en çok dikkat çekeni ise Almanya’nın Münih, Berlin gibi kentlerini bağlayan bir dairesel rota. Ayrıca Hollanda, Polonya, İspanya, İngiltere ve İskoçya için de farklı rotalar açıklandı. Fakat bu rotalar şimdilik sadece tanıtım amacıyla duyurulmuş görünüyor.

200 MÜHENDİS ÇALIŞIYOR

Hyperloop, Avrupa için yaptığı çıkıştan evvel ABD, Avustralya, Hindistan ve Rusya gibi ülkeler için de benzer önerilerde bulundu. Şirketin başında bulunan Josh Giegel, 200 mühendisin iki yıl boyunca özverili çalışmayla ortaya çıkardığı teknolojinin, dünyanın her yerine uygulanmasının mümkün olduğunu söyledi. Giegel, Avrupa kıtasının Hyperloop sistemleri için mükemmel bir başlangıç noktası olacağını ifade etti.

VİZYONU FARKLI

Peki Hyperloop nedir, demiryolu taşımacılığında bir geleceği olur mu? Gelin yakından bakalım. Halen kullanılan hızlı trenler saatte 200 kilometrenin üstünde bir hızla işletiliyor. Hyperloop One ise farklı vizyonuyla öne çıkıyor. Geçen yıl Las Vegas’taki şirketin tesisinde 1 kilometrelik tüp içinde ilk denemenin yapılması planlanıyordu. Ancak test gecikse de sorunların çözüleceğini açıklayan Hyperloop mühendisleri, bu teknolojiyi kullanacakları rotalar hazırlamayı sürdürüyor.

LASTİK TEKERLEKLİ ELEKTRİKLİ TREN

Küçük şehirlerin demiryolu ulaşımına kavuşması için bir çözüm geliştirildi.

Çinli Zhuzhou firmasının sürücüsüz demiryolu taşımacılığı (ART) çözümü, işletme gelirleri yeterli olmayan bölgelerde dahi kullanılabilecek. Sürücüsüz ART araçları, bir nevi düz yolda giden tren, yani otobüsün daha uzun olanı. Saatte 70 kilometre hız yapabilen araç, 40 km menzile sahip. Elektrikle çalışan araç, 300 yolcu kapasiteli. ART araçları ek vagonlarla 500 yolcu taşıyabilecek. Bu araçlar, sensörleri sayesinde gittiği yolu algılıyor. Asfalt yollarda lastik üzerinde seyreden tren fikri tuhaf gelse de çevreyi kirletmeyecek aracın deneme sürüşlerine önümüzdeki yıl başlanacak.