ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Dünya düzenini bu projeler değiştirecek

Geçmişten bugüne dünyayı yaşanır kılmak için sayısız altyapı projelerine imza atıldı. Milyarlarca dolar yatırım yapılan mega projeler, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırdığı gibi gelecekteki barınma, yaşama ve çalışma koşullarını da belirliyor. Dünyanın dört bir yanındaki dev projeler, insanlığın geleceğini yeniden şekillendiriyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2017 Salı
AA + -

Geçmişten bugüne dünyayı yaşanır kılmak için sayısız altyapı projelerine imza atıldı. Milyarlarca dolar yatırım yapılan mega projeler, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırdığı gibi gelecekteki barınma, yaşama ve çalışma koşullarını da belirliyor. Dünyanın dört bir yanındaki dev projeler, insanlığın geleceğini yeniden şekillendiriyor.

İŞTE DÜNYANIN ŞİMDİYE KADAR GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK PROJELERDEN BAZILARI: 

1 milyon kişi yaşayacak: 2020’de tamamlanması düşünülen Çin’in planlı şehri Nanhui New City, yaklaşık 1 milyon insanı barındıracak. Yetkililer, her yıl 450 bin insanın 107 kilometrekarelik bir alanda taşınacağını, 10 milyon turistin de bu bölgeyi ziyaret edeceğini öngörüyor.

Gotthard Tüneli: 17 yıllık inşaatın ardından 2016’da İsviçre’de açıldı. Alpler’de seyahat edenlere benzersiz bir kolaylık sağlayan tünel 56 km uzunluğu ile dünyanın en uzun ve en derin tren tüneli oldu.

Tükettiği kadar üretiyor: Irak’ta yapılması planlanan ‘The Bride’ adlı gökdelen, güneş panellerinden oluşan bir perdeyi andırıyor. Tükettiği kadar enerji üretebilecek olan gökdelen bin 152 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek gökdeleni olacak.

Körfez Köprüsü: 2011’de tamamlanan Çin’in Jiaozhou Körfezi Köprüsü, dünyanın en geniş çapraz deniz köprüsünü unvanını taşıyor. 40 kilometre boyunca uzanan köprü, Doğu Çin ile Huangdao Adası arasında gidenler için seyahat süresini yarıya düşürdü.

Sınırdaki baraj: Brezilya ve Paraguay sınırındaki Itaipu Barajı, 89.5 terawatt enerji üretiyor. Baraj, Paraguay’ın toplam enerjisinin yüzde 75’ini, Brezilya’nın ise yüzde 20’sini karşılıyor.

Afrika’nın en büyüğü: 2014’te Güney Afrika’da açılan Jasper güneş enerjisi binası, yılda yaklaşık 180 bin megawatt saatlik elektrik enerjisi üretiyor ve bu kapasiteyi 80 bin eve ulaştırabiliyor. Bina kıtadaki en büyük güneş enerjisi projesi unvanına sahip.

Riyad Metrosu: Suudi Arabistan’ın 23.5 milyar dolarlık yeni demiryolu hattı Riyad Metrosu, Zaha Hadid tarafından tasarlanmış bir istasyona sahip olacak. Yaklaşık 175 kilometrelik demiryolunu kapsayacak projenin 2019’da faaliyete geçmesi planlanıyor.

Üç şehir birleşiyor: Hong Kong-Zhuhai-Makau Köprüsü projesi bu yıl tamamlandığında Çin’in Pearl River Deltası’ndaki üç şehri birleştirerek 42 milyon kişinin yaşadığı bir mega kent oluşturacak. 

Hindistan’da tren seyahati: Haydarabat Metro Rayı, 74 kilometrelik hafif raylı sistemden oluşuyor. Projenin bu sene içinde tamamlanması bekleniyor.

Radyo teleskobu: Eylül 2016’da tamamlanan Çin’in Pingtang teleskobu, dünyanın en büyük radyo teleskobu. 500 metrelik bir çapa sahip olan çanak, dünyadan bin ışık yılı mesafeden fazla sinyal yakalayabilir.

TÜRKİYE DE BU LİSTEDE 

Businnes Insider’in araştırmasında, dünyayı değiştirecek alt yapı projeleri listesinde Türkiye de yer aldı. Araştırmada, 7 milyon binanın yıkılması ve yerine depreme dayanıklı yapıların yeniden inşası projesinin dev bir proje olduğu hatırlatıldı. 20 yıllık Türkiye Kentsel Yenileme Projesi, ­­2012’de 400 milyar dolarlık bir tahmini maliyetle başlamıştı.