ITO Ticaret logo
  • EURO5,45
    % -0,51
  • DOLAR4,67
    % -0,86
  • ALTIN191,08
    % 0,21

Tüm kapıları açan yüzük: Token

Parmağa takılan bir yüzük ile ev ve araba kapıları artık anahtarsız açılabiliyor. Ayrıca bu yüzük, kredi kartı yerine geçerek ödeme de yapabiliyor.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Giyilebilen teknoloji ürünleri hızla artarken, Tokenize Inc. isimli firma, giyilebilen teknoloji konusunda çıtayı yükseltti. Firma, Token isimli bir yüzük üretti. Yüzük, bluetooth bağlantısı ile kredi kartı yerine geçmesinden tutun da ev ya da araba anahtarı olabilmesi, iş yeri giriş kartı, metroya biniş kartı ya da dizüstü bir bilgisayarın şifresi gibi pek çok işe yarıyor.

DOKUNARAK ÖDEME

Token gibi bir ürünün işe yaraması diğer firmalarla uyumlu çalışmasına bağlı. Şuan için MasterCard ve Visa ile kredi kartları konusunda, Microsoft ile şifre aktivasyonu gibi konularda anlaşılmış durumda. Bunların dışında dünyanın çeşitli yerlerinden 50’den fazla taşımacılık firması ile dokunmatik ödeme konusunda anlaşma sağlanmış. Örneğin Token ile metro gişesinde sadece elinizi kart okuyucusuna yaklaştırarak gişeden geçiyorsunuz. Yüzük de ödemeyi yapıyor.

USB İLE UYUMLU

Token Door Lock ile anahtar taşımak zorunluluğu da kalmıyor. Kapı, Token ile açılıyor. Ancak bu özelliğin kullanılması için kapı kilidinin de yine bu firmadan alınması gerekiyor. Otomobil anahtarı olması için ise önce aracın anahtar bilgisi firmaya ulaştırılıyor. Token, kullanıcıya bir USB çubuğu gönderiyor. Otomobilin ODB2 girişine takılan bu USB sayesinde araç, Token yüzüğü ile uyumlu hale geliyor. Otomobilin kapısına tıpkı kapı tıklatırken yapıldığı gibi tıklatılınca kapı açılıyor. Araca binip çalıştırma düğmesine basınca da motor çalışıyor.

PARMAK İZİ TARIYOR

Token parmaktan çıkarıldığı anda devre dışı kalan bir sisteme sahip. Tekrar parmağa geçirildiğinde ise takan kişinin parmak izi taranıyor ve sahibinin parmağı ile uyumlu değilse Token çalışmıyor.

SU GEÇİRMEZ

50 metre derinliğe kadar su geçirmeyen Token, tek şarjla 14 gün çalışıyor. Sene sonunda gönderilmek şartı ile internet üzerinden sipariş verilebiliyor. Modeline göre fiyatı 250-300 dolar arasında değişiyor. Ev ve araba kilidi sistemleri için ise fazladan 100’er dolar isteniyor.

HEM BAVUL HEM MASA

Smartoo isimli ürün; seyahat esnasında çok işe yarayacak. Valizlerin çoğunda olan katlanan ve açıldığında valizi sürüklemeye yarayan tutacaklara monte edilen Smartoo, çantayı kolayca bir bilgisayar masasına dönüştürüyor. Ürün, lityum pilleri ile bilgisayar veya tableti şarj etme özelliğine sahip. Çanta ve valizlere uyumlu olan Smartoo, kolayca monte ediliyor. Henüz seri üretime geçmeyen Smartoo’nun yakında 99 dolardan satışa sunulması bekleniyor.