ITO Ticaret logo

Ufuk çizgisini aşıp hedefi vuruyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile S-400 füzelerinin alımı konusunda imzaların atıldığını açıklamasıyla, Türkiye’nin savunmasına nasıl güç katacağı da gündeme geldi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 04 Ağustos 2017 Cuma
AA + -

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ile S-400 füzelerinin alımı konusunda imzaların atıldığını açıklamasıyla, Türkiye’nin savunmasına nasıl güç katacağı da gündeme geldi. Bu füzelerin en önemli özelliği, ufuk çizgisinin ötesindeki hedefleri vurabilen tek füze savunma sistemi olması. Öte yandan S-400’de kullanılan radarlar, hafif radar izine sahip olan ve ‘hayalet uçak’ olarak tabir edilen hedefleri dahi takip edebilme yeteneğine sahip. Bu füzeler, ihtiyaca göne kısa, orta ve uzun menzilli olarak da konumlandırılabiliyor.

HAREKET EDEN HEDEFLER

S-400’ler 4.8 km/saniye (17280 km/saat) hızıyla, aynı hızda hareket eden hedefleri vurabiliyor. Öte yandan S-400 füze sistemleri, 400 kilometre mesafedeki hedefi teşhis edip imha ediyor. Hava savunma sistemi kapsamında ise savaş uçakları ve bu uçaklardan atılan füzeleri, 120 kilometre mesafede tespit edip etkisiz hale getiriyor. S-400 füze sisteminde kullanılan uzun menzilli füzeler balistik füzeler ve sinyal karıştırıcı uçaklara karşı da son derece etkili.

RADAR SİSTEMİ

S-400’de, radar olarak S-300 sisteminde kullanılan 64N6 ve 76N6 radarlarının gelişmiş bir türevi olan 96L6 kullanılıyor. S-400 füze sisteminde komuta merkezi aynı anda 6 bataryaya komut verebiliyor ve her batarya 12 fırlatma aracına komuta eden bir 96L6 radara sahip. Bu radarlar hayalet uçak olarak tabir edilen hedefleri izleme ve bu hedeflere kilitlenme yeteneğine sahip.

FIRLAT UNUT

S-400, 300 kilometre yükseklikte hedefleri vurabilecek kapasitede. İkinci ayırıcı özelliği ise ‘ateşle ve unut’ kabiliyeti. Füzelerin üzerinde, hedefe kitlenip yok etmesini sağlayan bir cihaz var.