ITO Ticaret logo
  • EURO5,55
    % -0,96
  • DOLAR4,75
    % -0,85
  • ALTIN187,03
    % -0,49

Mekanlar tek sistemle hem serinleyecek ısınacak

New York’ta denenmeye başlanan sistem, ileride hem ısıtma hem de soğutmada kullanılacak. Sistem yaygın kullanılmaya başlandığı zaman, mekanı kışın ısıtıp yazın da serinletecek. Sistemin istediği tek bakım ise yılda bir hava filtresi değişimi.

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Çevreyi kirletmeyecek, gelecek nesillerin sağlığını tehlikeye atmayacak yeni, temiz enerji kaynakları, pek çok araştırmanın odağında. Sürekli yeni projeler geliştiriliyor. Güneş ve rüzgar enerjisindeki gelişmeler bu iki enerji kaynağının enerji piyasasındaki yerini sağlamlaştırdı. Ancak aradığımız temiz enerji kaynaklarından biri, ilk günden beri ayağımızın altındaydı. Jeotermal enerji!

ISITMA VE SOĞUTMA

Elbette uzun yıllar dünyanın çeşitli yerlerinde, çeşitli amaçlar için kullanılıyor. Ancak Google’ın sahibi olan Alphabet Company bu işe girişince dikkatleri üzerine çekti. Dandelion isimli bir sistem geliştiren şirket hem ısıtma hem de soğutmada kullanılacak olan bu sistemi ABD’nin New York şehrinde denemeye başlayacak.

30 METRE DERİNDE

U şeklindeki plastik boruların çok derine gömülmesi sayesinde çalışan sistem, aslında yeni bir şey değil. Dünyada bilinen ve ülkemizde de birkaç yerde kullanılmış olan bu sistem ile ısıtma ve soğutmada birkaç derecelik kritik farklar elde ediliyordu. Ancak Dandelion sistemi, derinlik açısından çok farklı görünüyor. 30 metreden çok daha derinlere gömülen bu borularla büyük bir ısı farkı yakalanıyor.

MALİYETİ 20 BİN DOLAR

Derinlere gömülen boruların içinde su dolaştırılıyor. Kışın sıcak olan yeraltında ısıtılan su, evi ısıtmakta kullanılıyor. Yazın ise tam tersi oluyor. Serin olan yeraltında dolaşan su, evi serinletmede kullanılıyor. Firma boruları yerleştirme işleminin çok basit olduğunu, sadece bahçede genişliği birkaç santimetre olan birkaç tane delik açıldığını belirtiyor. Delikler açılıp borular yerleştirildikten sonra bir teknisyen gelip evdeki donanımı kuruyor. Kurulumun tamamı iki ya da üç gün sürüyor. İstediği tek bakım ise yılda bir hava filtresi değişimi. Maliyeti 20 bin dolar olan bu sistem elektrik ve doğalgaz faturalarını bu maliyete değecek kadar düşürüyor mu, şimdilik bilemiyoruz.

YATAKLI OTOBÜS YOLCULUĞU BAŞLIYOR

Tren yolculuğunda, bir yataklı vagon ayırtmak eskisi kadar popüler olmasa da bazıları için yolculuk sırasında istirahat edebilmek çok önemli. Zira eğer uçakla giderseniz her zaman efdâl olmayabiliyor. Örneğin İstanbul’dan Erzurum’a gideceksiniz. Gece yolculuğu yapacaksınız. Eğer uçakla giderseniz havaalanına ulaşmak, uçağa binmek, indiğiniz yerde merkeze gitmek derken gece vakti çok yorulup, geç saatte otele varacak, uykunuzu tam almadan ertesi güne başlayacaksınız. Peki otobüs yolculuklarımızı da yataklı yapabilseydik nasıl olurdu

24 YOLCU ALIYOR

ABD’de SleepBus projesi adı verilen bir çalışma ile yataklı otobüsler geliştirildi. Bir otobüs 24 yolcu alıyor. Her bir yolcu için tek başına uyuyabileceği bir kabin mevcut. Her kabin için tam bir mahremiyet sağlanmış. Yastık, çarşaf, iklimlendirme, pencere, priz, okuma ışığına varıncaya kadar her şey düşünülmüş. Duvarları ses geçirmeyecek şekilde inşa edilmiş.

BİLET 115 DOLAR

Ayrıca yolculuk edenlerin ayağa kalkıp yürüyebilecekleri, oturup sohbet edebilecekleri bir salon da mevcut. Banyo, lavabo ve tuvaletin yanı sıra içecek ikramı ve bedava Wi-Fi hizmeti var. İnternet üzerinden bilet satışı yapılıyor. Bilet fiyatlarının 115 dolardan başladığı belirtiliyor. Bu yaz hizmete giren otobüsler ilgi görmeye başlamış bile.