ITO Ticaret logo
  • EURO6,49
    % 0,76
  • DOLAR5,64
    % 0,00
  • ALTIN222,53
    % 0,07

Çikolatanın kırmızısı geliyor

Çikolata ve inovasyon deyince aklınıza ne gelir? Yeni üretim teknolojileri, çikolataya eklenecek yeni aromalar, yeni malzemeler… Çikolatalarıyla meşhur İsviçre’de uzun yıllardır devam eden bir Ar-Ge çalışması, neticesini verdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 01 Kasım 2017 Çarşamba
AA + -

Çikolata ve inovasyon deyince aklınıza ne gelir? Yeni üretim teknolojileri, çikolataya eklenecek yeni aromalar, yeni malzemeler… Çikolatalarıyla meşhur İsviçre’de uzun yıllardır devam eden bir Ar-Ge çalışması, neticesini verdi. Kakao çekirdeğini işlemenin farklı bir yolu bulundu ve hiçbir katkı, boya maddesi, aroma olmadan tamamen yeni bir çikolata türü geliştirildi: Kırmızı Çikolata.

KAKAO TOHUMU YAĞI

1930’larda keşfedilip dünyaya yayılan beyaz çikolatanın aslı, kakao tohumunun yağından ibaret. Tohumun içinde yüksek oranda bulunan bu yağ, siyah kakao maddesinden ayrıştırılır, içine süt tozu ve şeker eklenerek beyaz çikolata üretilir. Beyaz çikolata 80 yıl önce sade çikolata ve sütlü çikolata ikilisine katıldı. Birlikte kimsenin itiraz edemediği, diyetlerin amansız düşmanı bir üçlü oluşturdular. Ancak bu üçlü artık bir dörtlü olma yolunda. İsviçre’nin Barry Callebaut şirketinin geliştirdiği ‘ruby chocolate’ yakuti çikolata veya kırmızı çikolata da bu üçlüye eklenmek üzere.

BOYA MADDESİ YOK

Kırmızı rengini tamamen kakao çekirdeğinin kendisinden alan bu çikolatada herhangi bir boya maddesi yok. Aromasını da tamamen doğal maddeden alıyor. Kırmızı çikolatanın sırrı, üzerinde yıllardır çalışılan, kakao çekirdeğinin yeni işlenme yönteminde yatıyor. Almanya’da bulunan Jacobs Üniversitesi ile ortak çalışan firma, bu sonuca ulaşmalarının yıllarını aldığını, neticede elde ettikleri çikolatanın acı olmayan, sütümsü ve tatlı bir tadı olduğunu, aromasının ise böğürtlenimsi olduğunu belirtiyorlar. Ancak çikolatada böğürtlen veya başka hiçbir ilave madde bulunmuyor. Satışa ne zaman çıkacağı henüz meçhul olan kırmızı çikolatanın tanıtımı Şangay’da yapıldı. Çikolata severleri heyecanlandıran bu yeni buluşun piyasayı hareketlendireceği düşünülüyor.