ITO Ticaret logo

Pedal çevirerek icat çıkardı

Bir mucidin, “İnsanları arabadan indirip nasıl daha fazla bisiklete bindirebilirim?” diye düşünmesi, ortaya elektrik üretebilen bir bisiklet çıkardı. Bu bisiklet, sıradan bisiklet gibi pedal çevirerek kullanılıyor. Bu sayede elektrik üretiliyor. Üretilen elektrik, depolanabiliyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Aralık 2017 Çarşamba
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Eskiden bisiklet dükkânı işleten Fabrizio Cross, “Nasıl daha fazla insanı arabalarından indirip bisikletlere bindirebilirim?” diye kendine sormuş. Cevap olarak da daha uzağa, daha az çaba sarf ederek gidebilen bir bisiklet üretmeyi bulmuş. Mucidin Electrom LEV adını verdiği buluşun, tasarım aşaması tamamlanmış durumda. Artık seri üretime geçirilmeye hazır!

SALON BİSİKLETİ GİBİ

Elektrikli bir motosiklet deseniz değil, sıradan bir bisiklet ya da motosiklet de olmadığına göre bu araç elektrikli bisiklet kategorisine girmeli. Ancak çok akıllıca bir sistem düşünülmüş olmasına rağmen, ona da tam uymuyor; çünkü pillerin şarj olması için biraz karmaşık. Electrom LEV neye benziyor derseniz, sürekli pedal çevrilerek kullanılan ancak harcanan enerjinin elektriğe dönüştüğü ve depolandığı bir spor salonu bisikletine benziyor diyebiliriz. Elbette spor salonundan çıkıp, şehri gezebileceğiniz bir bisiklet bu!

PEDAL ÇEVİREREK ŞARJ

Aracın hızı saatte 10 kilometrenin altına düştüğünde jeneratör devreden çıkıyor ve sürücünün pedal kuvvetinin tamamı arka tekere aktarılıyor. Tersi olarak da yüksek hızlarda sürücü isterse çok hızlı pedal çevirerek tüm enerjisini aküleri şarj etmeye harcıyor. Yani araç saatte 32 kilometre hıza eriştiğinde artık daha fazla hızlanmıyor ve tüm hareket (fazladan hız ve pedal kuvveti) elektriğe dönüştürülüyor. Aküler şarj ediliyor. 72V/20A aküler 500 vatlık bir motoru çalıştırıyor.

Yapımında karbon fiber ve fiberglas kullanılan araçta 100 litrelik bir bagaj ve LED ışık var. Mucit Cross, seri üretime geçmek için sabırsızlanıyor. Aracın fiyatı şimdilik 8 bin dolar olurken, bu fiyatın daha da artabileceği söyleniyor.

ARAÇ ŞARJA GİDEMİYORSA ŞARJ ARACINIZA GELSİN

Elektrikli araçlar çoğalıyor ancak bu araçları şarj edebileceğimiz yerler henüz kısıtlı. Eğer elektrikli bir otomobiliniz varsa ve şarj noktası arıyorsanız, bulmakta zorlanabilirsiniz. Almanya’nın başkenti Berlin’de kurulan Chargery isimli firma, bu konuya çözüm getiriyor: Seyyar şarj istasyonları! Eğer aracınız şarj noktasına gelemiyorsa, şarj noktası aracınıza gelsin!

AKÜ 150 KİLOGRAM

Hem iOS hem de Android telefonlarda mevcut olan bir aplikasyon ile müşteri, şarj istasyonu için randevu alıyor. Randevu saatinizde bisikletli bir kurye ile şarj istasyonu getiriliyor. 1 x 0.65 metre ölçülerinde ve 150 kilogram ağırlığında olan akü ile şarj ediliyor. Bir düzine 2 kV lityum pil barındıran şarj istasyonu ile şarj edilen bir aracın 160 kilometre yol gitmesi mümkün. Cihazın kapasitesini saatte 50 kV yapmak için çalışılıyor.

Henüz sadece AC şarj yapabildiklerini, DC için uğraştıklarını ifade eden Christian Lang, önümüzdeki senenin nisan ayı itibariyle Avrupa’da 13 şehirde, 350 seyyar istasyon ile çalışacaklarını belirtiyor.