ITO Ticaret logo

Atık malzemeden drone ürettiler

Sivas’ta lise öğrencileri, örgü şişi ve eski navigasyon pili kullanarak drone üretti. Öğrenciler ürettikleri hava aracına, Türkiye’de ilk uçak fabrikasını kuran Nuri Demirağ’ın ismini verdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 27 Aralık 2017 Çarşamba
AA + -

Sivas ’ta lise öğrencileri, 3D yazıcı yardımıyla örgü şişi ve eski bir navigasyon cihazının pilini kullanarak drone imal etti.

Türkiye’de ilk uçak fabrikasını kuran, havacılık sektörüne tamamı yerli ilk eğitim ve yolcu uçaklarını kazandıran Nuri Demirağ’ın isminin verildiği, beş lise öğrencisi tarafından üretilen drone tanıtımı için Bahçeşehir Koleji 4 Eylül Kampüsünde tören düzenlendi.

Törende konuşan Sivas Valisi Davut Gül, öğrencilerin ürettiği robot ve drone çalışmalarını incelediklerini söyledi.

Her projenin başarılı olduğunu dile getiren Gül, projelerde öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin katkısının büyük olduğunu belirtti. Öğrencilere başarılarının devamını dileyen Vali Gül, “Sivas’ta ve Türkiye’de öğrenciler, teknolojiyle ve bilimle birinci sınıfta, ikinci sınıfta tanışıyor. Özellikle Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) ile beraber teknoloji her aşamada öğrencilerimizin hayatını girmiş oluyor. Şunu da memnuniyetle söyleyebiliriz ki, çocuklarımız, büyüklerinden teknolojiye daha yatkın ve daha üretken” dedi. 

Programda okulun robotik ve kodlama laboratuvarında öğrenci ve öğretmenlerin Ar-Ge çalışmaları ile üretilen dronenin tanıtım uçuşu da gerçekleştirildi.