ITO Ticaret logo

Duvar ressamı robot

Bir mimari ve tasarım şirketi olan Carlo Ratti Associati (CRA), duvar boyayan bir drone geliştirmişti.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Nisan 2018 Salı
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Bir mimari ve tasarım şirketi olan Carlo Ratti Associati (CRA), duvar boyayan bir drone geliştirmişti. Yüksek duvarlara sprey boya ile türlü şekiller boyama imkanı sunan bu drone oldukça iyi düşünülmüş bir ürün olmasına rağmen ticari açıdan çok elverişli değildi. Firmanın son geliştirdiği ürün olan Scribit ise basit ve maliyeti ucuz olan tasarımı ile ticari açıdan başarı sağlaması beklenen bir cihaz.

Scribit kısaca duvarları boyayabilen, duvara türlü şekiller çizen, resim yapan, yazılar yazabilen bir robot. Şirketin 2015’te ürettiği Vertical Plotter isimli kapalı alanda ve küçük duvarlarda kullanılan üründen sonra Scribit, çok geniş olanaklar sunan bir ürün olarak dikkat çekiyor.

Scribit, dikey bir yüzeyde hareket ediyor. Duvarlar, camlar veya diğer yüzeyler farketmiyor. Resim yapabiliyor, yazı yazabiliyor. Alüminyum gövdesi iki hafif kablo ile desteklenen cihaz daire şeklinde.

16 NİSAN’DA TANITILACAK

Beş dakika içinde kurulup çalışır hale getirilebiliyor. Üreticilerinin deyimi ile ‘iki çivi ve bir de elektrik alacak priz’den başka bir şeye ihtiyaç duymuyor.
Dört farklı renk ile donatılmış cihazda bir silgi de bulunuyor. Önceden duvara yapmış olduğu resmi bu silgi ile kaldırıp yerine yenisini yapabiliyor. İnternete bağlanan ve bu şekilde komut alan cihaza resim veya yazı direkt olarak yüklenebiliyor.

16 Nisan’da Milan’da Salone del Mobile isimli tasarım etkinliğinde ilk tanıtımı yapılacak olan cihaz için internet üzerinden 199 Euro’ya sipariş verilebiliyor.

HIRSIZ GEÇİRMEZ KİLİT

Kanadalı mucit Ryan Bowley, yeni bir kilit modeli geliştirdi. Yeni kilit sisteminde anahtar doğrudan pimlerle temas etmiyor. Anahtar kilide sokulup önce 180 derece çevriliyor. Pimler üst tarafta olduğu için anahtar baş aşağı döndürülmek zorunda. Bir güvenlik aşaması daha var. Anahtar yukarı çevrildikten sonra biraz da içeri itiliyor. Ancak o zaman pimlerle temas sağlanmış oluyor. Bowley, Model 543 adı verilen bu kilit sistemin tasarımında oldukça aşama kaydetmiş. Mevcut kilitlerde pim sırasında beş pim yer alırken, Model 543’te iki sıraya dizilmiş dokuz pim bulunuyor.
Alüminyum modelin fiyatı 137 dolar. Çelik olan ise 176 dolar.
Seri üretime henüz geçmeyen ürün için erken siparişler alınıyor. Eylül ayında siparişlerin teslim edilmesi planlanıyor.