ITO Ticaret logo

Parayı temizleyen cihaz

Tokat’ın Erbaa ilçesinde iki lise öğrencisi, adını ‘hijyenik vezne makinesi’ koydukları ve paranın üzerindeki bakterileri ultraviyole ışıkla temizleyen bir cihaz geliştirdi.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 20 Nisan 2018 Cuma
AA + -

Tokat’ın Erbaa ilçesinde iki lise öğrencisi, adını ‘hijyenik vezne makinesi’ koydukları ve paranın üzerindeki bakterileri ultraviyole ışıkla temizleyen bir cihaz geliştirdi. Erbaa Yılmaz Kayalar Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri Osman Buğra Bolat ile Berat Doğuhan Başara’nın projesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na patent başvurusu da yapıldı.

Öğrencilerden Başara, arkadaşı ile cebindeki parayı sayarken üzerinde siyah bir leke fark ettiklerini, bunu silmeye çalışırken daha da yayıldığını gördüklerini söyledi.

Paranın renginin de değiştiğini ve yıpranmaya başladığını aktaran Başara, “Bunun üzerine para ile ilgili bazı araştırmalar yaptık. Paranın temizlenmesi gerektiğine karar verdik ve bununla ilgili proje geliştirdik” diye konuştu.

Bolat ise elden ele dolaşan paranın kirli olduğunu herkesin bildiğini dile getirerek, “Yaptığımız çalışma ile paranın üzerindeki bakterilerin sebep olduğu hastalıkların belki de önüne geçilebilir” dedi.