72 yaşında icat çıkardı

Konya’da yaşayan 72 yaşındaki Cafer Baran, bilim ve teknoloji merakıyla 3.5 yıl önce başladığı çalışmalar sonucunda kış şartlarında kullanılmak üzere ısıtıcılı bot tasarladı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Mayıs 2018 Cuma
AA + -

Konya’da yaşayan 72 yaşındaki Cafer Baran, bilim ve teknoloji merakıyla 3.5 yıl önce başladığı çalışmalar sonucunda kış şartlarında kullanılmak üzere ısıtıcılı bot tasarladı. Giyildiğinde 4 ila 8 saat arasında ayakları sıcak tutan bot, kişinin hareket kabiliyetini sınırlandırmayacak, rahat yürümesini ve koşmasını sağlayacak şekilde bilek kısmına monte edilmiş şarj edilebilir pille çalışıyor.

PATENTİNİ ALDI

Mucidin patentini de aldığı bu ürün, Türkiye’de ve yurtdışında yapılmış benzerlerine göre ısıtıcı ve pilin yerleştirildiği yerle, konforu ve çalışma süresiyle öne çıkıyor.

Baran, şarj edilebilir ve yedeğiyle birlikte 8 saate kadar çalışan pil kullanılan ısıtıcılı botu yapmayı başardığını ifade etti. Baran, botun pilinin araçlarda ve evlerde cep telefonları gibi şarj edilebildiğini, bu ürünü özellikle zorlu kış şartlarında görev başında olan güvenlik güçlerinin kullanımı için geliştirdiğini söyledi.