Sipariş yemeğiniz 5 dakikada kapınızda

Yemek siparişini beş dakikada teslim edecek havadan taşıma sistemi geliştiriliyor. Uygulama için ABD’de test süreci başladı bile. İki buçuk yıl sürecek denemenin ardından tek tuşa basarak sipariş vereceğiniz hamburger, beş dakikada kapıya gelecek.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 28 Mayıs 2018 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

UBER’in yolcularını havadan taşıma planları bir süredir biliniyordu. Gördüğümüz kadarıyla havadan taşıma meselesi bununla sınırlı değilmiş. Zira Uber yemek siparişlerini de havadan ulaştırmayı hedefliyor!

Geçtiğimiz hafta Uber Elevate isimli bir konferansta açıkladıkları projelerine göre Uber, beş dakikaya ​kadar düşecek kısa sürelerle yemek siparişlerini yerine teslim etmenin hazırlığını yapıyor.

ABD’DE TEST EDİLECEK

Drone ile kapı önüne kadar gelerek teslimatların yapılması fikri son yıllarda yükselişte olan ve iş dünyasında epeyce ilgi uyandıran bir fikir. Aphabet isimli dronelar ile Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde dürüm sandviçlerin taşınmasının yanısıra Yeni Zelanda’da da pizza teslimatları yapılıyordu. Deneme aşamasında olan bu işlerden sonra Uber de gerekli izinleri aldıktan sonra 10 pilot projeyi ABD’de test etmeye başlayacak.

San Diego kentinin merkezinde yer alacağı bu denemeler iki buçuk sene devam edecek.
ABD Havacılık Yönetimi ancak bu denemelerden sonra havadan yapılacak bu tip ticari taşımacılığın kurallarını, standartlarını belirleyebilecek.

Uber’in yöneticisi Dara Khosrowshahi, “Bir düğmeye basmanız yeterli. Bir hamburgerin beş dakikada kapınıza geldiğini hayal etmeye başlayabilirsiniz” diyor.

Artık kimse kaybolmayacak

Dağ yürüyüşündesiniz ve bir anda herkesin ortadan kaybolduğunu fark ediyorsunuz. kimseyi göremiyorsunuz. “Birden herkes nereye gitti?” Eliniz hemen telefona gidiyor, ancak telefon çekmiyor. “Ne yapmalı?”

LynQ, bulmak istediklerimizi bulmak, kaybetmemek istediklerimizi kaybetmemek için geliştirilmiş bir cihaz. İster dağ yürüyüşünde olun, isterseniz şehrin en kalabalık yerinde, LynQ ile fark etmiyor. Sizi diğerlerine bağlıyor, onlarla buluşturuyor. Örneğin bir tanesini üstünüze, bir tanesini de çocuğunuza taktığınız bu cihaz ile çocuğunuzu kalabalıkta kaybetmek derdinden, sıkıntısından kurtuluyorsunuz.

Yaşlı insanlardan çocuklara hatta ev hayvanlarına kadar farklı yerlerde, farklı kişiler üzerinde kullanılabilecek, kimsenin kaybolmasına izin vermeyen bu cihazın çalışma prensibi oldukça basit. LynQ telefonun çekmediği yerlerde de kullanılabiliyor. GPS, kısa mesafeli radyo dalgaları ve ayarlanabilir bir antenin marifetlerinden yararlanarak cihazlar birbirinin yerini, yönünü gösteriyor. Su geçirmez bir cihaz olan LynQ’i kullanmak çok kolay. Düğmeye bastığınızda LCD ekranında diğer cihazın yönünü size gösteriyor, uzaklığını söylüyor. LCD ekran pusula gibi davranıyor. LynQ ile kaybolmak yok!

Her LynQ kullanıcısı 12 farklı cihazı takip edebiliyor. Yani 12 kişilik bir grup olsanız, hepinizde birer Lynq olsa, an be an birbirinizin nerede olduğunu görebilirsiniz. Beş kilometreye yaklaşan menzili olan cihaz USB kablosu ile şarj oluyor.
Bir şarj ile üç gün kullanılabiliyor. Bu cihazla aynı zamanda tanımladığınız bir mekanı, örneğin evinizi de bulabilirsiniz. Ayrıca özellikle çocuklar için düşünülmüş, kullanıcı bir bölgenin dışına çıktığında alarm sinyali gönderme özelliği de var. Bir çift LynQ cihazını erken sipariş olmak kaydıyla 154 dolara alabilirsiniz. Piyasaya sürüldüğünde fiyatının 298 dolar olması bekleniyor.