ITO Ticaret logo

Çubuksuz selfie çekme imkanı

Her an her yerde selfie çekmek isteyen ancak selfie çubuğunu sürekli yanında taşımaktan hoşlanmayanlar için bir icat geliştirildi. Selfie çubuğuna gerek olmayan bu icat; silikon bir telefon kılıfının içinde kablosuz çalışan bir kamera. Kamera kılıftan kolayca ayrılıyor ve bağımsız olarak kullanılabiliyor.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 11 Haziran 2018 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Selfie çubukları, son yılların en önemli buluşlarından ve insanların çantalarında en yaygın olarak taşıdığı aksesuarların başında geliyor. Çünkü herkes selfie çekmeyi seviyor. Fakat piyasadaki standart selfie çubuklarının birtakım zorlukları var. İşte Mario Bertucci, Evo GoCam’i tam da bu zorlukları aşmak için tasarlamış. Tasarımcı Bertucci, çocukları büyürken fotoğraflarını çekmek istediğini ancak bu fotoğraflarda kendisinin yer alamadığını, oysa çektiği karelerde onlarla beraber gözükmek istediğini söylüyor. Standart selfie çubuklarını kullanmayı denemiş ancak bunları sürekli yanında taşımak ona zor gelmiş. Ayrıca çubuğun uzunluğunun sınırlayıcılığından da hoşnut kalmamış. İşte Evo GoCam fikri böyle doğmuş. Selfie çubuğu gibi aparatlara hiç ihtiyaç duymamak üzere geliştirilen şaşırtıcı bir icat Evo GoCam.

46 METREYİ ÇEKİYOR

Tasarımcı Mario Bertucci ve AbleTech firmasının geliştirdiği Evo GoCam bir telefon kılıfı-kamera. Basitçe tarif edelim: Silikon bir telefon kılıfının içinde kablosuz çalışan bir kamera olduğunu düşünün. Kamera kılıftan kolayca ayrılıyor ve bağımsız olarak kullanılabiliyor. Sadece 6 milimetre kalınlığında olan kamera, Wi-Fi ile telefona bağlanıyor. Beş megapiksel çözünürlükte fotoğraf ve 1080p/30fps video çekebiliyor. Bunları bir SD hafıza kartına kaydediyor ve telefona transferini kablosuz olarak, 46 metre mesafeye kadar gerçekleştiriyor.

AYNI GÖRÜNTÜ FARKLI AÇI

Kullanıcı, telefon ekranından kamera görüntüsünü anlık olarak izleyebiliyor. Kamera direkt kablosuz internet bağlantısı üzerinden canlı yayın da yapabiliyor. Kameranın arkasında çok özel yapısı olan bir panel var. Mikro-fiber dokusu olan bu arka kısım her yüzeye yapışabiliyor. Herhangi bir yapışkan kullanmadan, yüzeye biraz bastırınca yapışıyor. Yol kamerası, bebek izleme, aksiyon kamerası gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir.
Çok sayıda Evo GoCam, birbirine bağlanabiliyor da. Yani bir görüntüyü farklı açılardan çekebilirsiniz. Evo GoCam henüz seri üretime geçmedi ancak 89 dolara erken sipariş verilebiliyor.
Piyasaya sürüldüğünde ise fiyatının 149 dolar olması bekleniyor.

Uzay yolculuğu çok yakın!

İlk uçak bileti tam 104 yıl önce kesildi. 1914’te St. Petersburg-Tampa arasındaki 23 dakikalık dünyanın ilk ticari uçuşundan bugüne hava taşımacılığı çok ilerledi. Bugün firmaların, insanları uzaya çıkarmayı hedeflediği bir seviyeye ulaştık.
Bu firmaların içinde adından en çok söz ettiren Virgin Galactic. Diğer özel şirketler örneğin Blue Origin’in yaptığı gibi bildiğimiz, konvansiyonel roket ile fırlatma üzerinde çalışıyorlar. Virgin ise farklı bir metod deniyor.
Uzay mekiğini yatay olarak, uçak gibi yükseltiyor ve havada iken serbest kalarak asıl roketlemesini gerçekleştiriyor. Virgin’in denemeleri bu şekilde ilerliyor. Geçen ay gerçekleştirilen denemede 25 kilometre yüksekliğe ulaşılmıştı.
Bu defaki denemede ise uzay uçağının koltukları dahi yerine takılmış haldeydi. Bu seferde 35 kilometre yüksekliğe ulaşıldı. Uzayın yüz kilometrede başladığı kabul ediliyor.

TASARIM DEĞİŞTİ

Daha önceki denemelerden birinde yaşanan ölümlü kazadan sonra tasarımda bazı değişikliklere gidilmiş. Bu son denemeden sonra artık son aşama olan SpaceShipTwo VSS Unity denemeleri başlayacak. Popüler bir iş adamı olan Branson’ın uzay yolculuğu tutkusu nihayet bir neticeye varıyor gibi. Yaptığı açıklamada Branson uzay yolculuğunun ne zaman gerçekleşeceği ile ilgili kesin bir tarih vermenin mümkün olmadığını ama artık sona çok yaklaştıklarını belirtiyor.