TeknoFest İstanbul'da insan odaklı projeler

TeknoFest kapsamında düzenlenen yarışmalarda, gençlerin hazırladığı insan odaklı projeler büyük ilgi gördü. Bu projeler arasında, kanser tanısından, fizik tedaviye yönelik robotik sisteme kadar bir dizi çözüm paketi yer aldı.

Paylaş
Yayınlanma tarihi: 02 Ekim 2018 Salı
AA + -

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Yeni Havalimanı’nda düzenlenen TeknoFest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ni 550 bine yakın kişi ziyaret etti. Etkinliğin ilgi gören bir ayağı ise teknoloji yarışmaları oldu. İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması adı altında düzenlenen etkinlikte, bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler yarıştı. Düzenlenen yarışmalarda öğrencilerin eğitim, sağlık, ulaşım alanlarına ilişkin sorunları çözmek amacıyla geliştirdiği 650 proje boy gösterdi.

ROBOTİK İCATLAR

Yarışma Düzenleme Komitesi ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Murat Ceylan, yaptığı açıklamada, yarışmanın 3 farklı kategoride gerçekleştirildiğini söyledi. Kendisinin aynı zamanda sağlık kategorisinde jüri üyeliği yaptığını anlatan Ceylan, yarışmacıların birbirinden değerli çözümlere imza attığını ifade etti. Ceylan, şöyle konuştu: “Türkiye’de çok deha zihinlerin olduğunu gördüm. Fırsat verildiği zaman ne gibi işler başarılabileceğine şahitlik ettim. Kanser tanısını bir gebelik testi gibi kolayca yapabilecek bir çözüm üzerinde çalışan ekibimiz vardı. Gerçekten etkileyiciydi. Bir başka projede fizik tedavi alanında dünyada uygulanmayan insansız teşhis ve tedaviye olanak sağlayan robotik bir çözüm vardı. Bunların dışında da gerçekten çok değerli projeler vardı. Milli Teknoloji Hamlesi’nin daha nicelerini devam ettireceğine inanıyorum.”

FİKİR KÜPÜ’NE BÜYÜK İLGİ

Festivalde Teknopark İstanbul’un standı büyük ilgi çekti. Teknopark Kuluçka Merkezi Fikir Küpü’nün girişimcileri ve firmaları TeknoFest kapsamında ziyaretçilerle bir araya geldi ve projelerini sergilediler.