İHA’da yerli haberleşme dönemi

Milli insansız hava araçlarının (İHA) uydu kontrolü için geliştirilen yerli modemin ardından anten de yerlileştirildi. Anka-S’nin yakın zamanda yerli uydu terminalleriyle görev yapması planlanıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Kasım 2018 Cuma
AA + -

Milli insansız hava araçlarının (İHA) uydu kontrolü için geliştirilen yerli modemin ardından anten de yerlileştirildi. Anka-S’nin yakın zamanda yerli uydu terminalleriyle görev yapması planlanıyor. CTech, Türkiye’de geliştirilen İHA’lar başta olmak üzere hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki diğer askeri ve sivil hava araçlarında kullanılmak üzere hava uydu terminali geliştirmek için bir süredir çalışıyor. Şirket, yerli olarak geliştirdiği uydu haberleşme anteni ve modemi çalışmalarında sona geldi.

CTech Genel Müdürü Dr. Cüneyd Fırat, “Gelinen noktada, uydu terminalinin bileşenleri modem ve anteni yerli olarak tasarlayıp ürettik. Son olarak antenimizin laboratuvar testleri tamamlandı, ürünümüz sahaya da çıktı. Sahadaki bulgularımız güzel. Çalışmalarda elde edilen başarı dolayısıyla TUSAŞ bundan sonraki ‘Anka’larda yurtdışından uydu terminali tedarik etmek yerine yerli tedarikçiyle çalışma niyetine girdi. TUSAŞ ile ‘Anka’larda yerli uydu terminali kullanımına yönelik anlaşma yaptık” dedi.

Fırat, Anka-S’ler için yurtdışından temin edilen sistemlerin saniyede 10 megabit kapasitede olduğunu ancak kendilerinden bunun 20 megabite çıkarılmasının istendiğini dile getirdi.