Tahsilat işleri ‘tahsilatör’e emanet

Teknopark İstanbul firması Cogitopark&Co, ‘müşteriye uygun ödeme planı" hazırlayıp sunan, alanındaki ilk yapay zeka ve makine öğrenmesi temelli yazılım olan Fora’yı geliştirdi. Fora, bilim kurgu filmlerindeki gibi sürekli öğrenip kendini geliştirerek size ‘bu işi ben daha iyi yaparım’ diyebiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 31 Aralık 2018 Pazartesi
AA + -

HABER: SOYHAN ALPASLAN

TEKNOPARK İstanbul; Türkiye’nin yüz akı projelerin mimarı üretimlerin sahibi firmalara ev sahipliği yapıyor. Yalnız Türkiye için değil dünyada dahi eşsiz üretimler birer birer günlük hayattaki yerlerini alıyor. İTO da, kurucu ortaklarından olduğu Teknopark İstanbul’un ekosistemindeki firmaların öykülerini haftalık ekonomi gazetesi İstanbul Ticaret’in sayfalarına taşıyor.

BORÇLUYA UYGUN ÖDEME PLANI

Bu haftaki konuğumuz "müşteriye uygun ödeme planı" hazırlayıp sunan, alanındaki ilk yapay zeka ve makine öğrenmesi temelli yazılım olan Fora’yı geliştiren Cogito Park&Co. Cogitopark, finans sektöründe teftiş kurulu başkanlığı dahil üst düzey görevlerde bulunan Yrd. Doç. Dr. Furkan Evranos öncülüğünde 2018 Temmuz’unda kuruldu. Fora, tahsilatı gecikmiş alacakların tahsiline yönelik faaliyet gösteren başta varlık yönetimi şirketleri olmak üzere alacaklarını tahsil etmeye çalışan tüm şirketlere uygun ödeme planı sunuyor. Kısaca, borçluların borçlarını çok daha uygun koşullarda ödeyebilmelerine imkan sağlıyor.

YÜZDE 35 ARTIŞ

Yapay zeka ve makine öğrenmesi bazlı kurgulanan yüksek katma değerli Fora, ithal ve pahalı sistemlerin yerine geçmeye hazırlanıyor. Fora’nın öncelikli hedefi firmaların tahsilat performanslarını yaklaşık yüzde 35 oranında artırmak, nakit akışlarını ve sermaye getirilerini hızlandırmak. 

NETWORK YÖNETİCİLERİ

FORA’yı geliştiren teknik ekibin başında Genel Müdür Yardımcısı Ferit Osoydan ve yazılım teknolojilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fatih Mehmet Şimşek bulunuyor. Alanlarında son derece önemli deneyimlere sahip ekip, İstanbul Sanayi Odası başta olmak üzere finans ve perakende sektöründeki firmalarda sistem donanım network ve yazılımdan sorumlu yöneticilikler yaptı. 

ADI ‘TAHSİLATÖR’

Müşteri profile uygun kampanyalar gibi, müşteriye uygun ödeme planı oluşturan yapay zeka yazılımına Cogito Park&CO ekibinin verdiği isim ‘tahsilatör.’ Tahsilatör’ün üreticisi üç girişimcinin bir finans kuruluşunda başlayan çalışma arkadaşlıkları onları firma ortaklığına taşıdı. Birlikte çalıştıkları kuruluşun tahsilat süreçlerinde aksayan, tıkanan ve zayıf noktalarını gördüler. Kredilerin tahsilatında yaşanan performans düşüklüğünün teknoloji yetersizliğinden olduğunu tespit ettiler ve Fora’yı ürettiler.

ATIL FONLAR EKONOMİYE

Bu sorunu çözecek bir ürün geliştirmek için girişimci olmaya karar vererek geliştirdikleri yazılımı Evranos şu sözcüklerle anlattı: “Ödeme niyeti olan borçlunun kendi mali profiline uygun şartlarda ödeme imkanı sağlıyoruz. Fora, ekonomide atıl kalmış kaynakların etkin kullanılmasını ve tekrar ekonomi çarklarına geri dönmesini sağlıyor. Böylece taca çıkmakta olan topu oyunda tutmayı amaçlıyoruz aslında” sözleriyle anlattı.

FORA TİCARİLEŞİYOR

Perakende, medya, hazır giyim, insan kaynakları gibi sektörlere özel olarak butik tasarımı yapılabilen Fora, tedarikten satışa, mağaza satışlarının birbiri ile oranına kadar tüm ayrıntıları raporlayabiliyor. Hangi ürünün nerede çok satacağını söylüyor. Mesela insan kaynakları firmalarında aranan eleman ile başvuran eleman arasında en uygun eşleştirmeyi yapıyor. Cogitopark, Fora’yı ticari bir ürün olarak piyasayla sürmeye hazırlanıyor. 

SİLİKON VADİSİ

Evranos; Cogito Park&Co'nun kısa vadedeki hedefinin yapay zeka yazılımlarını her sektöre adapte etmek, Türkiye’yi bu alanda ihracatçı konumuna getirmek ve sonrasında San Francisco - Silikon Vadisi ve Londra ofisleri ile dünyaya açılmak olduğunu belirtiyor.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ YAPIYOR

Cogito Park&Co Group kuruluşlarından FT Institute, aralarında Kent, Marmara, Medipol, İstinye, Gedik, Nişantaşı olmak üzere çok sayıda üniversite ile stratejik ortak. Yapay zeka ve makine öğrenmesi üzerine seminerler düzenliyorlar. Finans ve teknoloji alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmetleri yürütüyorlar. Üniversitelerle iç içe süren çalışmaların başında İstanbul Gedik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan firmanın kurucusu Furkan Evranos var. Evranos aynı zamanda, Kent Üniversitesi- KÜYEM Danışma Kurulu Üyesi.

BU YAZILIMIN FAYDALARI

Tahsilat performansını artırıyor. Nakit akışını hızlandırıyor. İhtiyaca göre özelleştirilebiliyor. Birçok sektör için geliştirilebiliyor. Her ölçekteki firma için yazılabiliyor. Operasyonel tahsilat masrafı çıkarmıyor. Firmaların karlılık düzeylerini artırıyor. Firma performansını yüzde 35 yükseltiyor. Dışa bağımlılığı azaltıyor

SİSTEM SİZİ SÜREKLİ İZLİYOR

Cogito Park&Co Genel Müdür Yardımcıları Ferit Osoydan ve Fatih Mehmet Şimşek, Fora’nın kullanıcıyı sürekli izleyerek öğrendiğine ve bir süre sonra ‘rutin işlerin bu kısımlarını ben yapabilirim’ mesajı verdiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Sistemi kontrol eden, hafızasına alan en doğru yöntemi bulan, en iyi performansı tespit eden ve bunu geliştiren yapay zeka sürekli öğreniyor. Makine öğrenmesi sonucunda ise anlamlı veriler ve analizler elde edebiliyoruz.”

BİLİM KURGU GERÇEK OLUYOR

Fora, bilim kurgu filmlerine konu olan senaryolardaki gibi kendi kendine öğreniyor ve günün birinde kullanıcıdan daha hızlı, daha verimli ve daha iyi iş yapabilir hale geliyor.