Gıdaya hızlı tazelik testi

Yenmesi mümkün olan pek çok gıda maddesi, bozulduğu düşünülerek çöpe atılıyor. Bu israfın önüne geçmek için kızılötesi teknoloji kullanılarak çalışan küçük bir tarayıcı geliştirildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 14 Ocak 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Birliğine göre dünyada üretilen yiyeceğin üçte biri boşa gidiyor. Bu yılda 1.3 milyar ton gıda demek.
Bu kadar israfın yıllık maliyeti ise 680 milyar dolar! Bu israfın bir kaç tane sebebi var. En önemli faktör tüketicilerin aldıkları gıdanın hala yenebilir olup olmadığını tespit etmekte zorlanmaları. Dış görünüşün bozulmasına, gıdanın ilk günkü güzelliğini yitirmesine göre karar veriliyor.

İnsanlar çoğu zaman bozulmuş olduğunu düşünerek yenmesi mümkün olan bir yiyeceği atıyorlar. Bu israfa savaş açan Bavaria Gıda Bakanlığı bir kampanya başlattı. Fraunhofer’den bilim insanları bu israfı azaltmak için çalışıyor. Bu çalışma dahilinde besinlerin tazeliğini ölçen bu tarayıcıyı geliştirildi. Kızılötesi ışık ile çalışan ve cebe sığacak büyüklükte olan tarayıcı ile bir yiyeceğin tazelik oranı anlaşılacak. Cihaz, bu yıl içerisinde bölgedeki süpermarketlerde denenmeye başlanacak.

MALİYET DÜŞÜRÜLDÜ

Cihazın kullandığı teknoloji aslında yeni değil. Hali hazırda laboratuvarlarda kullanılıyor. Ancak burada bilim insanlarının başarısı bu cihazı cebe sığacak kadar küçültmüş olmak ve maliyetini de makul bir seviyeye çekmiş olmakta yatıyor. Cihaz ile henüz sadece homojenik gıdalar incelenebiliyor. Yani bir patatesi veya domatesi inceleyen cihaz, farklı pek çok gıdanın bulunduğu bir pizzayı kontrol edemiyor. Ancak ileride yüksek çözünürlüklü versiyonlar geliştirilerek bu sorunların aşılacağı düşünülüyor. Üstelik bu teknoloji sırf yiyecekte değil; plastik, tekstil, yün gibi ürünlerde de kullanılabiliyor.

Nefesten biyopsi denemesi başladı

Kanser olan insanın hücreleri sağlıklı insanda görülmeyen maddeler üretiyor. Bu farklı maddeleri insanın nefesinde de tespit etmek mümkün. Bu yöntemi kullanan yeni bir ‘Nefes Biyopsi’ cihazı ise İngiltere’de denenmeye başlayacak. İki yıllık denemede amaç, 1500 farklı kanser hastasının nefes örneklerinden teşhis doğruluğunu belirlemek. Cihaz, 10 dakika boyunca hastanın nefesini analiz ediyor, böylece altı adet kanser türü için sonuç alınabiliyor.