CES’e damga vuran akıllı tekne

Yapay zeka ile donatılan akıllı tekne denize açılmak için gün sayıyor. CES 2019’da sergilenen ilk tekne olan 24 metre uzunluğundaki Adonis, sesinizi tanıyor, komutlara cevap veriyor ve akıllı aynaları ile rotanızı belirliyor. Teknenin bir de drone’u var…

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Ocak 2019 Salı
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

ABD’deki Nevada Çölü’nün ortasında bir teknenin ne işi var? Çölün ortasında bir tekne olması kadar şaşırtıcı bir başka mesele de bu teknenin Tüketici Elektronik Fuarı CES 2019’da olması. Bu fuarda bir teknenin sergilenmesi dünyada bir ilk! Elektronik cihazlar için düzenlenen CES’te, her yıl teknolojinin son harikaları tanıtılıyor. Televizyonlar, cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve aklınıza gelebilecek her türden elektronik cihaz ve donanım bu fuarda yer alıyor. Peki, Furrion firmasının tanıtımını yaptığı Adonis isimli bu tekne neden bir tekne fuarında değil de elektronik fuarında?
Çünkü bu, bir akıllı tekne!

YAPAY ZEKA ASİSTANI

Akıllı cep telefonları, akıllı evler, akıllı araçlar oluyor da, akıllı tekneler neden olmasın?
5 milyon dolar değerindeki Adonis’in yapay zeka sisteminin adı Angel. Yüz tanıma teknolojisi, ses ile kumanda sistemi, akıllı aynalar, dokunmatik ekranlar ile donanmış bu tekne ile seyahat muhteşem olmalı! Adonis 24 metre uzunluğunda.
Hong Kong’da bulunan Furrion firması mevcut deniz araçları teknolojisini Angel adını verdikleri ve halen geliştirilmeye devam eden bu akıllı tekne konsepti içinde eritmişler.

İster karada ister denizde olsun tekne sesinizi tanıyor ve komutlara cevap veriyor. Angel dedikleri sistem, Alexa’ya benzeyen bir kişisel asistan.
Ne isterseniz sorabilirsiniz. Haberleri öğrenebilir, sosyal medya hesaplarınızı takip edebilir, hava durumunu sorabilirsiniz. Yemek ısmarlayabilir ya da bir müzik parçasını çalmasını isteyebilirsiniz.

Güvenlik kameraları ile donatılan teknenin sabit kameraları yeterli görülmemiş olacak ki bir de kendine ait drone’u var. Akıllı teknenin bu yıl içinde satışa sunulması hedefleniyor.

ROTAYI AKILLI AYNALAR BELİRLİYOR

Adonis, ses komutu ile çalışan kişisel asistanın yanında yüz tanıma teknolojisine sahip akıllı aynalar ile donatılmış bir tekne. Aktive edilmediği takdirde düz bir ayna gibi görünen bu cihazlar istenirse dokunmatik ekrana dönüşebiliyor. İnternet araması yapabileceğiniz, teknenin rotasını belirleyebileceğiniz bu aynalar isterseniz televizyon ekranına da dönüşebilirler.

Yaşlılar için ‘dost’ robot

İnsanlar bazen yalnız kalmaktan, konuşacak kimse bulamamaktan şikayetçi olurlar. Intuition Robotics firmasının geliştirdiği ElliQ, özellikle sosyal açıdan böyle bir eksiklik hisseden yaşlılar için düşünülmüş. ElliQ tıpkı Alexa gibi ses ile kumanda ediliyor. Üç temel parçadan oluşuyor: Manyetik şarj ünitesi ve mikrofonu da barındıran bölüm, konuştuğunda hareket eden bir kafa imiş izlenimi veren bir robot ve iki kamerası olan bir tablet bilgisayar.
Onunla konuşabilir, ondan bilgi alabilirsiniz. Size videolar izletebilir ya da müzik çalabilir.