Adres sormaya yerli seçenek

Türkiye’nin ilk uydu görüntü yazılımı HGM Küre ve harita uygulaması HGM Atlas kullanıcılara yerli bir seçenek sunuyor. İster rotanızı belirleyin, ister hastane veya otobüs durağı arayın.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Şubat 2019 Pazartesi
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Google’ın uydu görüntü yazılımı, dünyaya bakışımızı değiştirdi. Pek çok ülke benzeri çalışmalara yöneldi. Türkiye de bu alanda ektiği tohumların meyvelerini toplamaya başladı. Milli Savunma Bakanlığı ve Harita Genel Müdürlüğü’nün (HGM) kapsamlı araştırma ve çalışmalarının ve uzun yıllara dayanan tecrübelerinin eseri olan ‘HGM Küre’ ve ‘HGM Atlas’ uygulamaları, dünya üzerinde istediğiniz yere kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor.

MİLLİ İMKANLAR

Harita Genel Müdürlüğü, yola çıkarken vatandaşlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının internet üzerindeki harita ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanmasını hedefledi. HGM Küre ve HGM Atlas uygulamaları, Türkiye’nin teknolojik dışa bağımlılığı azaltma vizyonunun da önemli bir parçası. Peki, bu uygulamalar nasıl çalışıyor, hangi özelliklere sahipler?

İHTİYAÇ DUYULAN DETAYLAR

Her iki uygulamada da HGM tarafından oluşturulan siyasi ve fiziki haritalar, topografik haritalar ve hava fotoğrafları ile milli uydu görüntülerinden üretilen veriler kullanıldı. Uygulamalarda yurtiçi haritalar, sokak ve cadde seviyesine kadar oldukça yüksek çözünürlükte görüntülenebiliyor. Ayrıca hastane, eczane, okul, kamu binaları, şehir içi ulaşım detayları, otobüs, metro durakları, iskeleler gibi günlük hayatta sıklıkla ihtiyaç duyulan detaylar yer alıyor.

APARTMAN İSMİNE KADAR

Apartman isimlerine kadar detaylandırılan harita verileri adres, yön, yer bulmayı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bunlarla birlikte güncel meteoroloji ve deprem verileri de kullanıcılara sunuluyor. Dünya haritalarında ise yerleşim yerleri, ana yollar, önemli nehirler, göller ile dağlar, coğrafi ve stratejik açıdan öneme haiz noktalar görüntülenebiliyor.

HIZLI VE KULLANICI DOSTU

Teknoloji meraklıları her iki uygulamayı da hemen merceklerine aldılar. Çeşitli mecralardaki yorumlara ve sosyal medyadaki beğeniye bakılırsa uygulamalar kısa sürede özellikle gençlerin ilgisine mazhar olmuş durumda. Yorumlar, uygulamalardaki harita çözünürlüğünün yüksek başarısı üzerinde yoğunlaşıyor. Detaylı incelemelerde, görüntülerinin kalitesi ve harita içeriğinin zenginliğiyle dünyadaki muadillerini yer yer geride bırakacak düzeyde bir yazılımın söz konusu olduğu yönünde yorumlar yapılıyor. Uygulamalar son derece hızlı ve kullanıcı dostu. Son derece pratik bir biçimde adapte olup kullanmak mümkün.

YOL PLANLAMAYA ‘YERLİ GOOGLE’

HGM Küre ve HGM Atlas’ı denedikçe fark edeceksiniz ki, Türkiye ve dünyaya yönelik bilgi ve deneyimlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Merak ettiğiniz yerleri görebilir, tarihi alanlardan, milli parklara, turistik yerlerden, denizlere ve elbette günlük hayatın telaşlarına yönelik pratik çözümlere kadar her tür bilgiyi bulabilirsiniz. Uydu görüntüleri ve bilgi kaynakları ile oldukça besleyici bir tecrübe ve binlerce olasılık sizi bekliyor. Artık rota planlarken, adres bulurken ve dünyayı incelerken yerli ve milli bir seçeneğe sahipsiniz.

BURADAN ULAŞIN

https://hgmkure.btk.gov.tr
https://atlas.harita.gov.tr