Yeni dijital oyun platformu ‘Stadia’

Artık donanım satın almadan, uzun indirmeler için beklemeden oyun oynamak mümkün olacak. Bunun için interneti açıp, oyunu başlatmak yeterli. Google’ın yeni oyun hizmeti Stadia oyun severlerin favorisi olmaya aday.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Nisan 2019 Salı
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Google, oyun dünyasını baştan ayağa değiştirecek, dönüştürecek yeni teknolojiyi tanıttı. Game Streaming adı verilen bu teknoloji, kesintisiz bir veri akışı sayesinde tüm oyuncuların internet üzerinden aynı anda oyun oynayabilmesini sağlıyor. Neredeyse tüm cihazları bir oyun platformuna dönüştürüyor. Bir bulut üzerinden oynanacak oyunlarda kullanıcılar, oyunu indirip kurmuş olmak zorunda değil. Her şey canlı oluyor. 

FİLM İZLER GİBİ

Peki, bu nasıl olacak? Tıpkı Netflix’ten film izler gibi ya da Spotify’dan müzik dinler gibi anlık veri akışı sayesinde olacak! Google bu sisteme Stadia adını verdi. İnternet hızları bütün dünyada hızla artarken bilgisayar oyunlarının geleceği bu olacakmış gibi görünüyor. Microsoft’un da çok benzer bir sistemi devreye koymaya hazırlandığı söyleniyor. 

SANİYEDE 60 KARE

Stadia hakkında pek çok detay henüz açıklanmadı. Ancak veri akışının 4K video düzeyine kadar çıkacağını ve görüntülerin saniyede 60 kare olacağını biliyoruz. Video teknolojisinin HDR desteğini de içereceği söylendi. Üstelik Stadia’nın YouTube ile entegre olacağını biliyoruz. Örneğin bir oyunu canlı izleyen kimsenin, istediği anda oyunun içine dalıp oynamaya başlayabilmesi söz konusu. Ayrıca istenirse oyunun belli anlarına bağlantılar paylaşılabiliyor. Yani isteyen bir arkadaşını oyunda belli bir yere, belli bir zamana gönderip oyunun o zorluk-larıyla karşılaşmasını sağlayabiliyor. Google Assistant da bu sisteme dahil ediliyor. Bir başka özelliği ise farklı mekan tasarımlarının kullanılabilmesi ve bunların anlık olarak değiştirilebilmesi. Yani oyuncunun oyundaki dünyayı dönüştürebilmesi. Hangi oyunların bu platformda olacağını da bilmiyoruz. Söz konusu teknolojinin önümüzdeki aylar da piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor. 

Beklerken şarj olacak

Norveç’te taksiler müşteri beklerken elektrikli araçlarını şarj edecekler. Başkent Oslo, bu proje için Finlandiyalı temiz enerji firması Fortum ile birlikte çalışıyor. ABD’li Momentum Dynamics ise kablosuz şarj kısmını üstleniyor. Bu taksiler, dünyada en hızlı kablosuz şarj olma özelliğine sahip olacaklar. Kablosuz şarj işlemi, taksilerin müşteri beklediği yerde kendiliğinden meydana gelecek. Kablo ile şarj, çok daha hızlı ve verimli olurken böyle bir yöntemin benimsenmiş olmasının sebebi ise taksi şoförlerinin boş bir şarj istasyonu aramaktan kurtulup, günlük rutinleri içerisinde şarj işlemlerini de kolayca halledebilmeleri. Elbette havayı kirletmeyen, çevreci araçlar olmaları da çok önemli ve büyük fark oluşturacak. Projenin 2023’te uygulamaya geçirilmesi planlanıyor. Otomobil üreticilerine de bu projeye dahil olmaları için teklif götürülecek.