Genetik mutasyon sonucu ‘süper güce’ sahip insan

İskoçya’da yaşayan bir kadında bugüne kadar bilinmeyen, görülmemiş tipte bir genetik mutasyon tespit edildi. Bilim dünyasında büyük yankı uyandıran bu buluş, bir kalça ameliyatı sırasında tesadüfen ortaya çıktı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Nisan 2019 Salı
AA + -

HABER: AYŞE BAŞAK

Bilim dünyasının gündeminde sıra dışı bir gelişme var. Genetik bir mutasyon neticesinde ‘süper güçlere’ sahip bir insan konuşuluyor. Büyük yankı uyandıran buluş, kalça ameliyatı sırasında tesadüfen ortaya çıktı.

AĞRI ACI HİSSETMİYOR

İskoçya’da yaşayan bir kadın, neredeyse hiç ağrı veya acı hissetmiyor. Yaraları, ortalamaya göre çok daha hızlı iyileşiyor. Korku ve anksiyete seviyesi ise ortalamaya göre yok denecek kadar az! Bu kadın bir ‘süper insan’ olabilir mi? Genetik bilimciler şimdi bu kadının genlerini inceleyerek hastalardaki ağrı hissi ile mücadelede yeni yöntemler geliştirmek istiyorlar. Bu kadındaki genetik mutasyon ağrı, acı, yaraların çabuk iyileşmesi, korku ve anksiyete problemlerine yönelik buluşların önünü açar mı? 

TESADÜFEN ÖĞRENDİ

65 yaşında iken geçirdiği kalça ameliyatı sonrasında hiç acı hissetmediği tesadüfen ortaya çıkan Jo Cameron, doktorlar kendisine söyleyene kadar bu özelliğinin farkında değilmiş. Bu yaşa kadar Cameron’daki bu sıra dışı durumu başta ailesinin ve etrafındaki kimsenin fark etmemiş olması ziyadesiyle şaşırtıcı. Çünkü Cameron’un günlük hayatına dair anlattığı ayrıntılar inanılmaz. Çocuklarını doğururken hiç acı hissetmemiş ve bunu normal saymış. Örneğin ütü ya da yemek yaparken kolunu yaktığını ancak bir yanık kokusu alınca fark ediyormuş. Hayatı boyunca diş tedavilerinde olsun, varisinden ötürü geçirdiği operasyonlar olsun hiç acı hissetmemiş. Hatta dünyanın en acı biberi dahi olsa bir biberi hiç bir şey hissetmeden rahatlıkla yiyebileceğini de söylüyor.

İKİ GENETİK FARKLILIK

Cameron acı nedir, ağrı nedir bilmiyor. Peki bu nasıl mümkün olabilir? Oxford Üniversitesi araştırmacıları tarafından incelenen Cameron’da iki adet genetik farklılık bulundu. FAAH adı verilen gende ve bu genin enzimini kontrol eden gende mutasyon tespit edildi. FAAH-OUT adı verilen bu gen, şimdiye kadar fonksiyonsuz kabul ediliyorken, FAAH’ın acı ile bağlantılı özellikleri baskıladığı tespit edildi. Bu müthiş bir buluş. Ancak acı hissetmek işin sadece bir kısmı. Bu gen aynı zamanda yaraların iyileşmesi ve anksiyete ile de alakalı. Zaten Cameron’dan gelen bilgiler de bunları doğruluyor. Yapılan testlerde Cameron’un yaraları olağanüstü hızla iyileştiği, anksiyete ve korku duygularının normal seviyenin çok altında olduğu görüldü.

AYNI MUTASYON OĞLUNDA DA VAR

Cameron’un annesi, kızı ve oğlu da incelendi. Annesi ve kızında bir genetik farklılık görülmese de aynı mutasyon oğlunda var. Ancak mutasyonun oğlunda Cameron’daki kadar etkili olmadığı tespit edildi. Ailenin anlattıklarına bakılırsa Cameron’un vefat eden babasında da aynı mutasyonun var olduğu sanılıyor.

Taşınabilir projektör

Çinli şirket Xgimi; MoGo isimli taşınabilir projektör geliştirdi. Projektör, muadillerinde olmayan pek çok özellik barındırıyor. 1080p çözünürlüğünde görüntü kalitesine sahip Android işlemcili projektörün Harmon Kardon hoparlörleri mevcut. Projektörü geliştiren ekipten Apoll Zhong, “MoGo çantanıza kolayca sığacak ve hafif” diyor.

OYUN OYNANABİLİYOR

Cihazdaki chromecast bağlantısı sayesinde oyunları kolayca duvara ya da perdeye yansıtabiliyorsunuz. Android ya da iOS ile çalışan herhangi bir cihazdan canlı görüntü aktarımı yapmaya imkanı mevcut. Ayrıca projektörün Google Asistanı da var. Bu özelliği bir Google Asistan kumandası ile taçlandırılmış. 146 x 105.5 x 94.5 milimetre boyutlarındaki cihazın ağırlığı 0.9 kilogram.
2 GB RAM’e ve 16 GB diske sahip. Bir şarj ile pilleri iki buçuk saatlik görüntü ve beş saatlik müzik yayını yapabiliyor. Kulaklık çıkışı olan projektör ile kimseyi rahatsız etmeden film izlemek mümkün. İnternet üzerinden fonlanması planlanan ürün için 349 dolara erken siparişler alınıyor. Teslimatların ise önümüzdeki ekim ayında yapılması planlanıyor.